Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto Niepodległości w miastach Warmii i Mazur

Fot. Łukasz Węglewski

Dziś obchodzimy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku Polska – po 123 latach niewoli – odzyskała niepodległość.

Tego samego dnia zakończyła się również I wojna światowa. Na mocy rozejmu w Compiegne, z Polski musiały wycofać się wojska niemieckie.

O tym jak wyglądała ta operacja na ziemiach dawnych Prus Wschodnich – mówi dr Waldemar Brenda – naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Nie wszyscy mieszkańcy Prus Wschodnich cieszyli się z odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśla Zbigniew Chojnowski z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

W tym roku mija sto jeden lat od wybuchu I wojny światowej.

………………………………………….

Obchody Święta Niepodległości w miastach Warmii i Mazur

Fot. Łukasz Węglewski

Olsztyn
W Olsztynie Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Bazylice Konkatedralnej Świętego Jakuba.

Później odbył się przemarsz kolumny złożonej z kompanii honorowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, służby celnej, harcerzy, orkiestry oraz mieszkańców Olsztyna. Kolumna przeszła ulicami: Staszica, Pieniężnego, Aleją Marszałka Piłsudskiego na Plac Solidarności. Tam były wystąpienia okolicznościowe, został odczytany Niepodległościowy Apel Pamięci, zabrzmiała salwa honorowa, a po niej zostały złożone kwiaty pod pomnikiem.

Po defiladzie pododdziałów honorowych, zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim i wręczone odznaczenia państwowe w Urzędzie Wojewódzkim.

Uroczystościom na Placu Solidarności towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej, służby celnej, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz zabytkowych samochodów. Nie zabrakło wojskowej grochówki. Kolumnę, która przeszła z Bazyliki na Plac Solidarności poprowadziło 13 Szwoleżerów ze Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. pułkownika Jana Kozietulskiego z Warszawy.

Fot. Łukasz Węglewski

Bartoszyce
Uroczystości rozpoczęła Msza świętą w kościele św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej. Później w strzelnicy przy ul. Limanowskiego odbyły się zawody strzeleckie.

Po południu wystartował 14. Bartoszycki Bieg Niepodległości. Uczestnicy ścigać się na Placu Bohaterów Westerplatte. Jak zawsze organizatorzy przygotowali kilka kategorii wiekowych. Najmłodsi mieli do pokonania około 220 metrów, najstarsi dystans ok 2400 m. Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a zwycięzcy nagrody. Podczas ubiegłorocznej edycji padł rekord frekwencji. W zawodach wzięły udział 283 osoby.

Wieczorem zaplanowano występy artystyczne w bartoszyckim ośrodku kultury, a miejskie uroczystości zakończył apel pamięci, salwa honorowa, występ orkiestry wojskowej z Giżycka i pokaz sztucznych ogni, na Placu Westerplatte.

Fot. Łukasz Węglewski

Braniewo
Po Mszy świętej w intencji Ojczyzny mieszkańcy Braniewa przemaszerowali ulicami miasta na rondo gen. Andersa i Skwer Sybiraków, gdzie odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci. W Braniewskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta akademia.

Elbląg
Przemarsz z 50-metrową flagą, występy zespołów i nauka tańców narodowych – tak Elbląg będzie obchodził Święto Niepodległości.

O godz. 11:11 wystartował pierwszy Bieg Niepodległości. Trasa prowadziła ulicami miasta i liczyła ponad 11 kilometrów. Udział wzięło kilkuset biegaczy, nie tylko z Elbląga, ale też miast z regionu. Impreza miała nie tylko charakter sportowy i niepodległościowy. Była także wydarzeniem charytatywnym. Każde 5 złotych od wpisowego zostanie przeznaczone na zakup protezy dla Tomka Kłosińskiego, który stracił nogę w wypadku. Trasa Biegu Niepodległości prowadziła ulicami: Armii Krajowej, Pocztową, 1 Maja, 12 Lutego i ponownie Armii Krajowej.

Główne uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji ojczyzny w katedrze Świętego Mikołaja, którą odprawił biskup Jacek Jezierski. Po mszy przed Ratuszem Staromiejskim odbyła się etiuda z udziałem postaci historycznych: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego.

Fot. Aleksandra Żyła

Na elblążan czekało też atrakcje muzyczne. Na Placu Jagiellończyka wystąpiły: Chór Cantata, rockowy zespół Asteria, a także Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar, który poprowadził naukę tańców narodowych. Była też żołnierska grochówka.

Fot. Aleksandra Żyła

Fot. Aleksandra Żyła

Ełk
W Ełku o godz. 11:11 z placu przed Urzędem Miasta wystartował Bieg Niepodległości na dystansie 3 333 metrów – czyli 3 okrążenia po 1111 metrów. Główne uroczystości rozpoczęła Msza święta w katedrze św. Wojciecha pod przewodnictwem biskupa Jerzego Mazura. Później w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego. Były okolicznościowe przemówienia i kwiaty. Po południu, na placu przed ełckim Urzędem Miasta, zaplanowano widowisko plenerowe Powrót Komendanta w wykonaniu Polskiej Organizacji Wojskowej i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Natomiast wieczorem – w kościele Najświętszego Serca Jezusowego – odbył się koncert Requiem Mozarta w wykonaniu Chóru Kontrapunkt i Ełckiej Orkiestry Kameralnej (soliści: Magdalena Zięba – sopran, Wiktoria Zawistowska – alt, Mikołaj Zgódka – tenor, Przemysław Kummer – bas, pod batutą Rafała Sulimy.

Fot. Łukasz Węglewski

Giżycko
W Giżycku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, władze samorządowe, wojsko, organizacje i związki kombatanckie, przedstawiciele szkół, harcerstwa oraz organizacji społecznych i partii politycznych. Po Mszy świętej były uroczystości patriotyczne i składanie kwiatów pod pomnikami pamięci narodowej.

Górowo Iławeckie
Mieszkańcy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Inicjatywę poprzedził mecz piłkarski Cresovii Górowo Iławeckie z Orlętami Reszel.

Fot. Łukasz Węglewski

Iława
Obchody święta niepodległości w Iławie rozpoczęła Msza święta w kościele św. Alberta. Później wystąpili: Irena Telesz-Burczyk – aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Agnieszka Szczucka – sopranistka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Zaprezentowały one program słowno-muzyczny. Akompaniował im Łukasz Jóźwiak – absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wieczorem w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbył się uroczysty koncert Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej. Organizatorem odbywające j się nieprzerwanie od 27 lat 11 listopada imprezy jest Stanisław Kożuchowski, nauczyciel muzyki i wicedyrektor iławskiego ogólniaka.

Morąg
Msza święta w intencji ojczyzny rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w Morągu.

Po południu przed morąskim ratuszem zaplanowano część artystyczną i gala operetkowa w wykonaniu solistów Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej. Ponadto, odbyły się imprezy towarzyszące, m.in. gra miejska oraz zawody sportowe.

Mrągowo
W Mrągowie odbył się Rajd Niepodległości, a na strzelnicy w pobliskim Marcinkowie zawody strzeleckie o Puchar Niepodległości. Główne obchody dzisiejszego święta rozpoczęła Msza święta w kościele Świętego Wojciecha. Po niej w byłych koszarach pod obeliskiem poświęconym żołnierzom Garnizonu Mrągowo złożone kwiaty. Można było również zwiedzić koszary i zjeść wojskową grochówkę.

Na Orliku na osiedlu Mazurskim odbył się Niepodległościowy Turniej Piłki Nożnej 16+, a w Centrum Kultury i Turystyki rodzinne tworzenie kokard narodowych połączone z konkursem i nagrodami. Natomiast na Placu Lotników Polskich miał miejsce Capstrzyk Niepodległości z udziałem wojska, policji, straży pożarnej, władz samorządowych, harcerzy oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkół.

Fot. Łukasz Węglewski

Ostróda
W Ostródzie uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji ojczyzny, z po niej poczty sztandarowe i oficjalne delegacje przeszły pod Pomnik Obrońców Suwerenności i Niepodległości, by oddać cześć i pamięć bohaterom Polski niepodległej. Były też imprezy rekreacyjne i kulturalne. Dziedziniec zamkowy zamieni się w miejsce strzeleckiego pikniku niepodległościowego. Prezentowany był sprzęt wojskowy. Przewidziano także konkursy. W ostródzkim muzeum odbyła się otwarta wystawa „Napoleon 1815. Zmierzch epoki”.

Dzień Niepodległości w Ostródzie zwieńczyła uroczysta Gala w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku, gdzie odbył się koncert Uwięziony ptak nie śpiewa w wykonaniu Zamkowego Chóru Kameralnego pod kierownictwem Andrzeja Kowalskiego. Teatr Twórców Mniejszych przedstawił spektakl na podstawie powieści Na zachodzie bez zmian.

Fot. Łukasz Węglewski

Pasłęk
Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Bartłomieja w rozpoczęli mieszkańcy Pasłęka obchody Święta Niepodległości. Później – w sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury – można było wysłuchać referatu Stanisława Paździora – historyka, Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pasłęk. Wystąpił także Pasłęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku i grupa wokalna POK, a na koniec – zaprezentował się chór Carmen Gregorianum.

………………………………………….

(kpias/kośk/msier/kośk/imal/mstan/mwiś/łw)

Więcej w Święto NIepodległości
Czy elblążanie wywieszają flagi narodowe?

Święto Niepodległości to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. To też okazja do wyeksponowania narodowych symboli. Częściej jednak wywieszamy flagę podczas ważnych wydarzeń sportowych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV