Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Susza w całym kraju. Na deficyt wody narzeka coraz więcej gmin

Fot. pixabay.com

Susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy – informuje w swym najnowszym reporcie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -173 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 40 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 V-20 VII)

– czytamy w raporcie.

Największy deficyt wody wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego a obecnie obszar ten został jeszcze znacznie poszerzony o Pojezierze Wielkopolskie oraz o Nizinę Wielkopolską. Duża susza jest także w Łódzkiem i na Śląsku.

W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, podobnie jak 10 dni temu, nastąpił znaczny wzrost liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Wzrost ten wynosił od 287 gmin w przypadku zbóż ozimych po 940 w uprawach ziemniaka. Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw

– informuje IUNG.

Deficyt wody najbardziej dotyka plantacje kukurydzy zarówno na ziarno jak i na kiszone, krzewów owocowych oraz roślin strączkowych. W przypadku kukurydzy na ziarno suszę odnotowano w 2231 gminach Polski (90 procent gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 539 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją we wszystkich województwach na powierzchni 57 procent gruntów ornych. Podobna sytuacja dotyczy kukurydzy na kiszonkę.

 

Autor: A. Wysoczańska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, susza, straty
Suszą dotkniętych jest 1,8 mln ha gruntów rolnych. Najbardziej brakiem wody zagrożona jest kukurydza

Suszą dotkniętych jest ponad 1,8 mln hektarów gruntów rolnych. Komisje powoływane przez wojewodów szacują straty już w 1250 gminach w kraju - poinformował resort rolnictwa. Według...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV