Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Suszą dotkniętych jest 1,8 mln ha gruntów rolnych. Najbardziej brakiem wody zagrożona jest kukurydza

Fot. Pixabay.com

Suszą dotkniętych jest ponad 1,8 mln hektarów gruntów rolnych. Komisje powoływane przez wojewodów szacują straty już w 1250 gminach w kraju – poinformował resort rolnictwa.

Według GUS, w Polsce jest ok. 14,5 mln ha użytków rolnych, w tym ok. 11 mln ha – to grunty rolne. Straty szacowane są 1250 gminach w całej Polsce, najwięcej komisji powołano w województwie wielkopolskim – 226 komisji, łódzkim – 177, mazowieckim – 139, zachodniopomorskim – 105. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował w swoim ostatnim raporcie, że suszę rolniczą odnotowano w 15 z 16 województw tj. we wszystkich z wyjątkiem małopolskiego. Największy niedobór wody występuje w województwie lubuskim i w Wielkopolsce.

Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu. Obecnie najbardziej brakiem wody zagrożona jest kukurydza.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapytany o tempo szacowania strat powiedział, że ocena strat zależy od komisji szacujących i nie ma przeszkód, by tam, gdzie susza jest duża powołać nawet kilka komisji, gdyż – jak mówił – straty oszacować trzeba przez zbiorami, a nie po zbiorach.Ardanowski przypomniał, że susza jest monitorowana poprzez analizę pomiarów uzyskanych z ponad 700 stacji meteorologicznych w kraju.

Tam, gdzie stacje są trochę rzadziej, tam jest wykorzystywany efekt ekstrapolacji, czyli wykorzystywania pomiarów z kilkunastu stacji okolicznych i również są wykorzystywane specjalne obrazy satelitarne, które pokazują uwilgotnienie gleby w poszczególnych regionach

– wyjaśnił.

Dodał, że stację meteo może kupić każda gmina, kosztuje ona ok. 50 tys. zł, a taka zakupiona stacja zostanie włączona do sieci monitorujących suszę.

Jak mówił, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), stwierdza suszę nie tylko na podstawie ilości opadów, ale także bierze pod uwagę inne czynniki jak typ rośliny, jej zdolność do regeneracji i odporność na suszę, jak również typ rośliny i jej potrzeb wodnych do gleby.

Minister zaznaczył, że przygotowywany jest program pomocy bezpośredniej dla rolników dotkniętych przez suszę, ale jej wielkość będzie znana dopiero po zakończeniu szacunków.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnik, komisja, susza, straty, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ardanowski
Rolnicy liczą straty. Samorządy otrzymują codziennie po kilkadziesiąt wniosków

Coraz więcej rolników z Warmii i Mazur składa wnioski o oszacowanie strat wywołanych suszą. Urząd Wojewódzki w Olsztynie informuje, że codziennie przybywa po kilkadziesiąt nowych wniosków....

Zamknij
RadioOlsztynTV