Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Susza, grad, huragan, przymrozki. Ponad 930 gospodarstw zgłosiło szkody w uprawach w związku ze zjawiskami pogodowymi

Fot. pixabay.com

Już 58 gmin z województwa warmińsko-mazurskiego zwróciło się do wojewody o uruchomienie komisji, które oszacują szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi – poinformowała rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz.

Ulewicz przekazała, że do wtorku 58 gmin z regionu zgłosiło szkody w 934 gospodarstwach rolnych. Powierzchnia upraw dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi wynosi łącznie blisko 31,7 tys. ha.

Trwa szacowanie strat i sporządzanie protokołów

– dodała rzeczniczka wojewody.

Najwięcej wniosków o uruchomienie komisji dotyczy szkód spowodowanych suszą. Dotknęła ona 447 gospodarstw rolnych i upraw o łącznej powierzchni 12,8 tys. ha. Poszkodowani są rolnicy z gmin: Braniewo, Frombork, Elbląg, Dubeninki, Młynary, Gołdap, Barciany, Budry, Kowale Oleckie, Olecko, Tolkmicko, Sępopol, Banie Mazurskie, Janowo, Węgorzewo i Iłowo- Osada.

W 205 gospodarstwach rolnych odnotowano straty wywołane oberwaniem chmury, czyli tzw. nawalnym deszczem i powodziami. Szacowanie takich szkód obejmie uprawy o pow. ponad 9,2 tys. ha w gminach: Biała Piska, Olsztynek, Bisztynek, Biskupiec, Kolno, Kiwity, Bartoszyce i Grodziczno.

Grad wyrządził szkody w kolejnych 194 gospodarstwach, w uprawach rolnych na pow. 8 tys. ha – w gminach: Biała Piska, Pisz, Rychliki, Mrągowo, Sorkwity, Srokowo, Ostróda, Pozezdrze, Węgorzewo, Bartoszyce, Wilczęta, Sępopol, Barciany, Korsze, Grodziczno).

Natomiast w trzech gospodarstwach rolnych – w gminie Wilczęta, Kowale Oleckie i Pozezdrze – wyrządził szkody huragan. Komisja zajmie się też szkodami wyrządzonymi przez uderzenie pioruna w gospodarstwie w gminie Płośnica i obsunięciem się ziemi w gminie Ruciane-Nida.

Na Warmii i Mazur wystąpiły też straty w sadownictwie (1,6 tys. ha), spowodowane wiosennymi przymrozkami. Szacowanie szkód w tym zakresie odbędzie się w 79 gospodarstwach m.in. w gminach Barczewo, Mrągowo, Stawiguda, Ryn, Olsztyn, Grodziczno, Lubawa, Kurzętnik, Dąbrówno, Iława czy Wilczęta.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Huragan, rolnictwo, grad, susza, straty, wnioski, przymrozki
Susza w całym kraju. Na deficyt wody narzeka coraz więcej gmin

Susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy - informuje w swym najnowszym reporcie Instytut Upraw Nawożenia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV