Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Surowsze kary za najcięższe przestępstwa. Weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego

Fot. Przemysław Getka

Obowiązująca od 1 października nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza surowsze kary za najcięższe przestępstwa jak zabójstwa, gwałty, pedofilię czy krzywdzenie dzieci. Znika kara 25 lat więzienia.

Sądy będą mogły skazywać na pozbawienie wolności w przedziale od 15 do 30 lat. Będzie też bezwzględne dożywocie, co oznacza, że najgroźniejsi przestępcy i recydywiści nie będą mogli ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Na 30 lat więzienia skazani mogą zostać sprawcy zabójstw oraz ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym. Zwiększy się ponadto okres przedawnienia karalności zabójstwa – z 30 do 40 lat. Górna granica kary za rozbój zostanie podwyższona z 12 do 15 lat więzienia. W przypadku rozboju z użyciem broni – do 20 lat. Nowe przepisy zakładają również, że za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozić będzie do 20 lat pozbawienia wolności.

Przestępcy dopuszczający się handlu ludźmi czy porwania dla okupu będą podlegać karze od 3 do 20 lat więzienia. W przypadku pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem okres ten będzie wynosić od 5 do 25 lat.

Reforma Kodeksu karnego zaostrza sankcje za poważne przestępstwa na tle seksualnym, w tym czyny pedofilskie.

Wypowiadamy wojnę recydywistom, przestępcom seksualnym, pedofilom. Nie będą się przedawniały zbrodnie pedofilskie, wprowadzamy recydywę pedofilską, zgwałcenie połączone ze śmiercią ofiary będzie połączone karą od 8 lat do dożywotniego pozbawienia wolności

– powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

W ramach nowelizacji wprowadzono też nowe typy przestępstw. To między innymi przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz przygotowanie do niego – zagrożone karą więzienia od 2 do 15 lat.

Za przestępstwo zostaje też uznana kradzież tablic rejestracyjnych. Z 500 do 800 złotych podwyższono kwotę, od której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.

Za przyjęcie ponad 200 tysięcy złotych łapówki górna granica kary zostaje podwyższona z 12 do 15 lat więzienia. W przypadku gdy wartość korzyści majątkowej przekroczy milion złotych, kara będzie mogła wynieść do 20 lat pozbawienia wolności. W odniesieniu do przetargów, w które zaangażowane są publiczne pieniądze, prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, bez konieczności czekania na złożenie stosowanego zawiadomienia.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w przestępstwa, zabójstwo, gwałt, pedofilia, kary
Wkrótce ruszy proces oskarżonych o zabójstwo z użyciem noża

Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował, że 3 października rozpocznie się proces Piotra F. i Krzysztofa K. oskarżonych o zabójstwo z użyciem noża. Zamordowany mężczyzna był bratem...

Zamknij
RadioOlsztynTV