Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Na antenie
02:02 Lista Przebojów Muzyki Ludowej
Wkrótce
03:10 Media ze zrozumieniem
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Surowsze kary i zerwanie łańcuchów. Organizacje dla zwierząt zbierają podpisy

opis

Pełna mobilizacja organizacji prozwierzęcych, także z Warmii i Mazur. Na zebranie stu tysięcy podpisów, pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zostały tylko dwa tygodnie.

Do tej pory udało się zebrać nieco ponad połowę. Zmiany w prawie są niezbędne, aby skutecznie walczyć z problemami, które od lat są ignorowane.

Potrzebny jest każdy głos – zaapelowała Ewelina Szymanek z Fundacji Viva w Szczytnie.

Można to zrobić zbierając głosy poparcia indywidualnie na przykład wśród znajomych, rodziny, czy w pracy. Listę z podpisami wystarczy odesłać na wskazany adres komitetu

– wyjaśniła.

Nowelizacja zakłada m.in wprowadzenie obowiązkowego chipowania wszystkich zwierząt domowych oraz sterylizacji i kastracji niehodowlanych. To także zwiększenie kar za znęcanie się nad czworonogami i zerwanie łańcuchów, czyli zakaz trzymania psów na uwięzi.

Według Moniki Hyńko z OTOZ Animals w Braniewie łańcuch to wciąż powszechny problem, z którym spotyka się podczas wielu interwencji.

Wiem, bo jeżdżę na takie interwencje. Zgodnie z obecną ustawą nie można trzymać psa na łańcuchu więcej niż 12 godzin. Po tym czasie należy psa wyprowadzić na spacer, a potem znów może być uwiązany do łańcucha. Prawda jest taka, że tak nie jest a psy trzymane są na łańcuchach non stop

– stwierdziła.

Projektu nowelizacji ustawy nie można poprzeć przez internet, a jedynie pisemnie. W Olsztynie najbliższa okazja, aby to zrobić będzie w niedzielę 15 września od godziny 10 na parkingu przy Plaży Miejskiej.

Posłuchaj relacji

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Animals, zwierzęta, prawa, znęcanie się, podpisy, nowelizacja, łańcuch, OTOZ
opis
Jakich rozwiązań systemowych potrzebują zwierzęta?

Jakie zmiany systemowe i mentalne mogą realnie wpłynąć na polepszenie się jakości życia zwierząt w Polsce? Stowarzyszenia, fundacje, organizacje i wolontariusze od lat obserwują sytuację czworonogów....

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV