Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażacy w Pieckach świętują 100-lecie formacji

Strażacy ochotnicy świętują w tym roku 100-lecie istnienia swojej formacji. Pól wieku istnieje natomiast oddział gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach.

Impreza, podczas której honorowani są druhowie, odbywa się na stadionie w Krutyni. W ocenie wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego ochotnicy są częścią „jednej, ważnej formacji strażackiej”.

W całym systemie, bez strażaków ochotników, ten poziom bezpieczeństwa byłby dużo słabszy. Oni są najbliżej, oni są najszybciej na miejscu wypadków czy akcji gaśniczych

– mówił wojewoda.

00:00 / 00:00

Tylko w województwie warmińsko-mazurskim jest prawie 500 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Impreza w miejscowości Krutyń na Mazurach jest połączona także z jubileuszem 622-lecia powstania wsi. Założono ją w 1500 roku jako osadę przy stanicy myśliwskiej wielkiego mistrza krzyżackiego Fryderyka z Miśni. Stanicę myśliwską przebudowano następnie na drewniany zameczek, który w 1527 roku służył za schronienie księciu Albrechtowi Hohenzollernowi w czasie panującej w Prusach Książęcych epidemii dżumy. Około 1651 roku zameczek był siedzibą nadleśniczego.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

Przeczytaj poprzedni wpis:
Premier o dostępności węgla: problemem jest przepustowość naszych portów

- Obecnie mniejszym problemem jest znalezienie za granicą węgla, niż jego rozładunek – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn premier Matusz Morawiecki. Szef rządu wyjaśnił również...

Zamknij
RadioOlsztynTV