Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier o dostępności węgla: problemem jest przepustowość naszych portów

Mateusz Morawiecki, fot. P. Getka

– Obecnie mniejszym problemem jest znalezienie za granicą węgla, niż jego rozładunek – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn premier Matusz Morawiecki. Szef rządu wyjaśnił również powody wysokich cen energii elektrycznej.

Rząd przedstawia w ostatnich dniach kolejne pomysły, które mają rozwiązać problem wysokich cen węgla. Najpierw zaproponował gwarantowaną cenę za tonę węgla, którą szybko zastąpił dodatkiem do węgla w wysokości 3000 zł. W ostatnich tygodniach słyszymy także o intensywnych pracach kilku resortów nad poszukiwaniem tego surowca na całym świecie. Przebywający wczoraj w Działdowie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecnie największym problemem nie jest dostępność węgla, a logistyczny kłopot w polskich portach.

W większym stopniu problemem jest przepustowość naszych portów. Tutaj będziemy rozmawiali z naszymi partnerami z Litwy, Łotwy, Niemiec, a przede wszystkim z portami w Amsterdamie, Rotterdamie, aby posiłkować się wsparciem poprzez inne porty. Mam nadzieję, że te problemy zostaną w krótkim czasie rozwiązane

– mówił premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że do Polski węgiel płynie statkami i w najbliższych miesiącach rząd chce ściągać tego surowca drogą morską jeszcze więcej.

Premier pytany był również o ceny energii elektrycznej. Według szefa rządu wysokie ceny energii elektrycznej i cieplnej w dużym stopniu pochodzą z wysokich cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Premier dodał, że obniżenie tych opłat wpłynęłoby na ceny energii.

Zmniejszmy administracyjnie tę cenę, a to Komisja Europejska byłaby w stanie wykonać. Wtedy presja inflacyjna byłaby znacząco niższa. Mówiłem o tym wiele razy, jak również o tym, aby nie można było spekulować na rynkach finansowych uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Do tej pory nasz głos był „głosem wołającego w puszczy”. Teraz, dzięki ofensywie dyplomatycznej, a sam prowadzę wiele rozmów z premierami i prezydentami z Unii Europejskiej, jest malutkie światełko w tunelu.

Premier dodał, że dostrzega cały czas zbyt dogmatyczne podejście do tego problemu ze strony Brukseli.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z premierem Mateuszem Morawieckim.

00:00 / 00:00

Redakcja: L. Sadlak

Premier Mateusz Morawiecki: państwo musi interweniować w trudnych czasach

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Raport: 3 493 zakażenia koronawirusem, zmarło 12 osób z COVID-19

Minionej doby badania potwierdziły 3 493 zakażenia koronawirusem, w tym 551 ponownych. Zmarło 12 osób z COVID-19 – poinformowano w sobotę na stronach rządowych w raporcie o...

Zamknij
RadioOlsztynTV