Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Straż graniczna sprawdziła, ilu obcokrajowców pracuje nielegalnie w regionie

Nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy. Fot. W-MOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku przeprowadzili w regionie blisko 155 kontroli legalności zatrudnienia prawie 5 tysięcy cudzoziemców. Wykazały one, że ponad 470 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Większość z nich to obywatele Ukrainy. Ponad 60% obcokrajowców zatrudnionych było niezgodnie z przepisami przez agencję pośrednictwa pracy. Kontrole wskazały, że pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków obcokrajowcom bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia pisemnej umowy. W budownictwie pracowało nielegalnie 22% cudzoziemców, a branża produkcyjna zatrudniała niezgodnie z przepisami 9% obcokrajowców  – przekazała major Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka warmińsko- mazurskiego oddziału straży granicznej:

Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim – 31%, ełckim – 14%, nidzickim – 12%. Natomiast w powiatach: mrągowskim, działdowskim i gołdapskim zatrudnionych niezgodnie z przepisami było po 8% obcokrajowców. Od początku roku sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 150 tysięcy złotych.

Na przestrzeni ponad 10 lat funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej skierowali wnioski do sądów o ukaranie pracodawców na kwotę 1,2 mln zł. Sądy przekazują wyegzekwowane kary na fundusz pracy.

 

Autor: B. Gajlewska/W-MOSG
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna, kontrole, obcokrajowcy
Zlikwidowali przydomową fabrykę nielegalnych papierosów. Właścicielem miał być bezdomny

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Braniewie zlikwidowali przydomową fabrykę papierosów na Pomorzu. Nielegalnym biznesem zajmowali się mieszkańcy powiatu gdańskiego i otwockiego, a szacunkowa wartość zabezpieczonych...

Zamknij
RadioOlsztynTV