Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Susza na Warmii i Mazurach spowodowała straty szacowane na prawie 350 milionów złotych

Fot. Pixabay.com

Do wojewody warmińsko-mazurskiego wpłynęły wnioski ze wszystkich gmin wiejskich w regionie o oszacowanie strat suszowych w ponad 12.000 gospodarstwach. W sumie chodzi o powierzchnię 443 tysięcy hektarów.

Najbardziej poszkodowane są powiaty: piski, ełcki, olecki, gołdapski, giżycki i węgorzewski. Do tej pory specjalne komisje oszacowały straty w 10.800 gospodarstwach, czyli 90 procentach zgłoszonych do oceny strat.

Szacuje się, że szkody spowodowane suszą wyniosą prawie 350 milionów złotych. Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, ulgi w opłacie czynszu dzierżawnego z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ulgi w płatnościach składek ubezpieczenia społecznego, uznaniowej ulgi w podatku rolnym, której udzielą wójtowie lub burmistrzowie.

Istnieje też możliwość prolongaty zaciągniętych wcześniej kredytów otrzymania w tym roku wyższych zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich – ma to być 70 procent należnych kwot.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Piasecka

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w susza, straty, wnioski
Ogromne pożary w Szwecji i Grecji. Polskie służby zapewniają: Nasze lasy są dobrze monitorowane

Szwecja i Grecja walczą z pożarami. Ogień trawi tysiące hektarów lasów. W greckiej Attyce zginęło już co najmniej 80 osób. Czy Polsce grożą pożary jak w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV