Spotkanie producentów żywności w Olsztynku. Ekologiczne rolnictwo to światowa konieczność
Produkcja żywności wysokiej jakości i powrót do tradycyjnej, dobrej kultury rolnej to nie tylko nowy trend, to światowa konieczność.
Mówią o tym uczestnicy międzynarodowej konferencji Biotech 2.0 w Olsztynku. Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński podkreślił, że chodzi nie tylko o sprostanie wymogom UE i Zielonego Ładu, ale preferencjom świadomych konsumentów. Jego zdaniem powrót do rolnictwa niechemicznego jest możliwy.
Trzeba mieć świadomość tego, że spożywanie żywności pozyskiwanej konwencjonalnie, czyli z użyciem nawozów, ma swoje konsekwencje, najzdrowiej jest przestawić się na ekologię
– uważa profesor Ewa Solarska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Czy rolnicy będą mogli handlować w niedziele? Do Sejmu został złożony projekt ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników, chodzi o tak zwaną sprzedaż bezpośrednią i zwolnienie z opłat targowych.
To dobry kierunek. Skoro właściciele sklepów mogą sprzedawać w niedziele, to czemu nie sami producenci?
– pytał w Olsztynku wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.
Nowe przepisy mają się przyczynić do promocji żywności produkowanej lokalnie i umożliwić rolnikom sprzedaż w krótkich łańcuchach dostaw.
Konferencję Biotech 2.0 w Olsztynku poprzedziły dwudniowe warsztaty, w których uczestniczyli rolnicy z całej Polski ucząc się nowinek związanych z systemami i sposobami uprawy ekologicznej. To spotkanie profesjonalistów branży żywności wysokiej jakości, są specjaliści z kraju i zagranicy, branżowi stratedzy o międzynarodowym autorytecie, przedstawiciele Komisji Europejskiej i resortu rolnictwa.
Współorganizatorami są Producencka Spółdzielnia Rolnicza “Ostoja Natury” w Tomaszynie koło Olsztynka i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy