Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sportowy rok 2016. Kto będzie go dobrze wspominał?

Kolarka Anna Harkowska ze srebrnymi medalami zdobytymi podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio. Fot. K. Piasecka

Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro i Mistrzostwa Europy piłkarzy nożnych we Francji. To dwie sportowe imprezy w 2016 roku, które budziły największe emocje. Po pierwszej pozostał pewien niedosyt, drugą zapamiętamy dzięki sukcesowi, jakim był awans kadry Polski do ćwierćfinału.

Znaczącym wydarzeniem były także Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn odbywające się w naszym kraju. Gospodarze zawiedli oczekiwania. Drużyna prowadzona przez Michaela Bieglera po kilku dobrych meczach poniosła klęskę w ćwierćfinale. W ekipie biało-czerwonych filarem obrony był Piotr Grabarczyk, wychowanek Warmii Olsztyn.

Kibicowaliśmy jednak nie tylko reprezentantom kraju, ale i zawodnikom oraz drużynom z Warmii i Mazur.

Olimpijska siódemka

Na Euro we Francji nie było przedstawiciela naszego regionu. Do Rio de Janeiro poleciało natomiast siedmioro zawodników reprezentujących Warmię i Mazury – kolarka szosowa Małgorzata Jasińska – pochodzącą z Barczewa, a jeżdżącą w zawodowej grupie Ale Cipollini, pływaczka Joanna Zachoszcz z AZS UWM Olsztyn, biegacze z klubu z Kortowa – Kacper Kozłowski i Karol Zalewski, kulomiot Gwardii Szczytno Konrad Bukowiecki, kanadyjkarz Mateusz Kamiński z Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych i judoka Gwardii Olsztyn Maciej Sarnacki.

Miłosz Jankowski i Artur Mikołajczewski. Fot. PAP

Na brazylijskie igrzyska zakwalifikowali się także byli zawodnicy klubów z Warmii i Mazur, trenujący już poza naszym regionem. To m.in. kolarka torowa Natalia Rutkowska, która zaczynała karierę w Art Print Olsztyn, a obecnie jest zawodniczką TKK Pacific Toruń, Emilia Ankiewicz z AZS AWF Warszawa, wychodząca w dzieciństwie na bieżnię Zatoki Braniewo, a specjalizująca się w biegach przez płotki na 400 metrów, Katarzyna Krawczyk z Cement-Gryf Chełm, która przygodę z zapasami zaczęła w klubie Ołów Ryn czy wioślarz AZS AWFiS Gdańsk Miłosz Jankowski, którego macierzystym klubem jest WIR Iława. On też zajął najwyższe miejsce podczas igrzysk. Płynął w osadzie z Arturem Mikołajczewskim. Dwójka podwójna awansowała do finału na dystansie 2000 metrów i zajęła 6. miejsce. Biało-czerwone dresy założyli także szkoleniowcy – Tomasz Krzeszewski prowadzący na co dzień tenisistów stołowych Morlin Ostróda, Ireneusz Bukowiecki – tata i trener klubowy Konrada oraz Jacek Puciło – trener klubowy Joanny Zachoszcz.

Nie można też zapomnieć o medalach zdobytych na Igrzyskach Paraolimpijskich. Trzy srebrne krążki wywalczyli Anna Harkowska i Patryk Chojnowski. Kolarka OKS Warmia Mazury była druga w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego. Zawodnik Dekorglassu Działdowo bronił złota, ale przegrał mecz finałowy.

Medale i rekordy

Sebastian Rozwadowski. Fot. Wojciech Jermakow

2016 to także inne zawody rangi międzynarodowej. W nich również nie zabrakło sukcesów reprezentantów naszego regionu. Były wysokie miejsca, medale, a nawet rekordy świata. Na początku roku cieszyliśmy się z ukończenia Rajdu Dakar przez Sebastiana Rozwadowskiego. Olsztyński pilot, który jechał z Litwinem Benediktasem Vanagasem zajął 27. miejsce. Warto podkreślić, że teraz Sebastian Rozwadowski znów jest w Ameryce Południowej. Wystartuje w kolejnej edycji Dakaru z tym samym kierowcą. Ekipa pojedzie w specjalnie zaprojektowanych kombinezonach z litewską Pogonią i polskim Białym Orłem.

Olsztyński żeglarz Karol Jabłoński. Fot. Ł. Węglewski

Nieco ponad tydzień po zakończeniu tegorocznego Dakaru Karol Jabłoński z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego dziesiąty raz w karierze zdobył złoto bojerowych Mistrzostw Świata. Obronił w Szwecji tytuł zdobyty rok wcześniej. Srebrny medal na lodowej tafli jeziora Glan wywalczył Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn.

Zawodnicy z Warmii i Mazur zdobywali także medale Mistrzostw Europy. Na podium stanął m.in. Kacper Kozłowski z AZS UWM Olsztyn, który w lipcu w Amsterdamie zdobył srebro w sztafecie 4×400 metrów. Była to bardzo udana impreza dla całej reprezentacji Polski, która po raz pierwszy w historii wygrała klasyfikację medalową. Także w sztafecie, ale już nie lekkoatletycznej, a pływackiej, krążek Mistrzostw Europy Juniorów na Węgrzech wywalczył Mateusz Kasztelan z Kormorana Olsztyn. Wraz z kolegami pobił też rekord Polski 18-latków na dystansie 4×200 metrów.

Prezydent Szczytna wpisała lekkoatletę Konrada Bukowieckiego do honorowej Złotej Księgi Szczytna. Fot. R. Lesiński

Wielu emocji dostarczył też Konrad Bukowiecki. Młody kulomiot z Gwardii Szczytno w Rio spalił wszystkie próby, ale w pozostałych zawodach międzynarodowych plasował się w samej czołówce. Już na początku stycznia pobił halowy rekord świata posyłając podczas mityngu w Toruniu kulę na odległość 22,48 m. Ten rezultat już przeszedł do historii, bo 29 grudnia zawodnik Gwardii Szczytno najpierw osiągnął wynik 22,72, a następnie 22,96 m. Bukowiecki ustanowił w tym roku także rekord świata juniorów na stadionie. W Bydgoszczy pchnął kulę na odległość 23,34 m. Osiągnął też najlepszy wynik wśród juniorów pchających kulą seniorską (21,14 m.), notując nieoficjalny absolutny rekord świata w swojej grupie wiekowej.

Joanna Jędrzejczyk. Fot. Ł. Węglewski

Rewelacyjny rok ma za sobą także Joanna Jędrzejczyk. Olsztynianka na początku lipca po raz trzeci obroniła pas największej światowej federacji MMA. Mistrzyni UFC w wadze słomkowej wygrała z Brazylijką Claudią Gadhelą. Walka odbyła się w Las Vegas. Dwa i pół miesiąca po tym pojedynku Joanna Jędrzejczyk niespodziewanie rozstała się z klubem Berkut Arrachion i przeprowadziła do Stanów Zjednoczonych. Tam w klubie American Top Team na Florydzie. przygotowywała się do starcia z Karoliną Kowalkiewicz, które odbyło się na początku listopada. Zawodniczka z Łodzi również nie zdołała odebrać Jędrzejczyk mistrzowskiego pasa.

Tytuł wicemistrzowski i europejskie puchary

Znaczące ligowe sukcesy odnieśli przede wszystkim tenisiści stołowi Dekorglassu Działdowo i szczypiornistki Startu Elbląg. Działdowianie zajęli drugie miejsce w Superlidze i wywalczyli tytuł wicemistrzów kraju. Piłkarki ręczne Startu Elbląg miały szansę na zdobycie brązowego medalu w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale ostatecznie zajęły 4. lokatę na koniec sezonu 2015/2016. W pierwszym półroczu, po 15 latach przerwy, z powodzeniem walczyły także w Challenge Cup. W dwumeczu, którego stawką był finał, przegrały zaledwie dwiema bramkami z Rocasa Gran Canaria. Teraz też występują w europejskim pucharze. Zapewniły już sobie grę w 1/8 finału, a o ćwierćfinał zagrają z Abu Baku z Azerbejdżanu. Oba mecze odbędą się na początku lutego w Elblągu.

Tempa nie zwalniają siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn. Są teraz 5. zespołem w tabeli PlusLigi. Prezentują się zdecydowanie lepiej niż w sezonie 2015/2016. W kwietniu zakończyli rozgrywki na 10. miejscu. W bezpośrednich meczach musieli uznać wyższość Łuczniczki Bydgoszcz.

Piłkarze Stomilu Olsztyn mobilizują się przed meczem. Fot. Łukasz Węglewski

O pozostanie w I lidze walczyli natomiast piłkarze nożni Stomilu Olsztyn, którzy dopiero w czerwcu zapewnili sobie utrzymanie. Zajęli ostatecznie 11. miejsce. Wcześniej mierzyli się nie tylko z rywalami, ale i z kłopotami finansowymi klubu. W lutym kibice zorganizowali marsz, podczas którego manifestowali poparcie dla sportowców i apelowali do władz miasta o pomoc finansową. Teraz sytuacja ustabilizowała się, choć wciąż nie jest idealna. Biało-niebiescy prezentują jednak niezłą formę sportową. Zimową przerwę rozgrywek 2016/2017 spędzają na 13. miejscu. Krótko po zakończeniu tegorocznych ligowych spotkań cieszyli się z sukcesu młodszych koleżanek. Na początku grudnia piłkarki Stomilu zdobyły Mistrzostwo Polski do lat 16 w futsalu. Ale od 2016 Stomil to już nie tylko piłka nożna, ale i koszykówka. Nowo powstała sekcja, oparta na zawodnikach Trójeczki Olsztyn, od nowego sezonu wystartowała w rozgrywkach III ligi. Zajmuje teraz pierwsze miejsce w tabeli. Wywalczyła też trzecie miejsce w Pucharze Polski PZKosz.

Rok awansów

W 2016 roku z przejścia do wyższych klas rozgrywkowych cieszyli się m.in. szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg i Orkana Ostróda, baseballiści Yankees Działdowo, futboliści amerykańscy Olsztyn Lakers oraz piłkarze nożni Olimpii Elbląg. „Meblarze” do tej pory nie udźwignęli ciężaru gry w Superlidze – w pierwszej rundzie wygrali tylko jedno spotkanie i są na ostatnim miejscu w tabeli. Orkan jest natomiast liderem w II lidze. Yankeesi i „Jeziorowcy” czekają na rozpoczęcie sezonu odpowiednio w ekstraklasie i I lidze, a żółto-biało-niebiescy na rundę wiosenną II ligi. Obecnie zajmują 7. lokatę. Awansować do Superligi piłkarzy ręcznych mogła też Warmia Traveland Olsztyn. Sportowo piłkarze ręczni Warmii Traveland Olsztyn pogrzebali szanse dostania się do zawodowej Superligi tracąc fotel lidera w przedostatniej kolejce, a następnie przegrywając baraże. Mogli jednak „wykupić” miejsce dysponując odpowiednim budżetem, ale nie udało im się uzbierać wymaganej kwoty.

Miasta z Warmii i Mazur gospodarzami ważnych zawodów

W finale Grand Slam Łotysze wygrali z Brazylijczykami, fot. M. Świniarski

Na Warmii i Mazurach nie zabrakło imprez rangi krajowej i międzynarodowej. Międzynarodowe to Warmia Mazury Grand Slam w siatkówce plażowej w Olsztynie i Rajd Polski, którego baza znajdowała się w Mikołajkach. Siatkarski turniej pań wygrała niemiecka para Laura Ludwig/Kira Walkenhorst, a panów – łotweski duet Aleksandrs Samoilovs/Janis Smedins. Na mazurskich szutrach najszybszy był Norweg Andreas Mikkelsen.

Olsztyn był gospodarzem także m.in. mistrzostw świata w strzelectwie osób niewidomych i słabowidzących, mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych oraz Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu, a także mistrzostw Polski w gimnastyce sportowej. W Kętrzynie odbyły się natomiast Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim, a w Nidzicy Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 23.

 

W niedzielę (1 stycznia) w Magazynie Sportowym Polskiego Radia Olsztyn po godzinie 19.04 również podsumujemy rok 2016. Nie zabraknie wypowiedzi zawodników, trenerów i działaczy. Audycję poprowadzi Piotr Świniarski.

 

(kos)

Więcej w Stomil Olsztyn, Indykpol AZS Olsztyn, Yankees Działdowo, Dekorglass Działdowo, Konrad Bukowiecki, Olsztyn Lakers, Warmia Traveland Olsztyn, Sebastian Rozwadowski
Kulomiot ze Szczytna ustanowił halowy rekord świata

Konrad Bukowiecki ustanowił w Spale halowy rekord świata juniorów w pchnięciu kulą. Podczas mityngu "W pogoni za rekordem" zawodnik klubu PKS Gwardia Szczytno, pchając 6-kilogramową kulę,...

Zamknij
RadioOlsztynTV