Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalna podkomisja w Sejmie zajmie się projektami ustaw o „frankowiczach”

Budynek Sejmu RP

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych powołała w środę podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

Podkomisja będzie pracować nad trzema projektami „frankowymi” – zgłoszonym przez prezydenta Andrzeja Dudę i projektami autorstwa klubów PO i Kukiz’15. Pierwsze posiedzenie podkomisji ma się odbyć podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Przed wakacjami powinniśmy zakończyć prace podkomisji – powiedział dziennikarzom Jacek Sasin, który będzie przewodniczył posiedzeniom podkomisji.

Projekt prezydencki przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie „ustawy antyspreadowej” (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

W myśl projektu PO kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku. Przewalutowanie miałoby następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu po przewalutowaniu, a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Bank miał umarzać część tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości.

Z kolei złożony przez klub Kukiz’15 projekt ustawy o „restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów” zakłada, że kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotówkach.

W skład podkomisji weszło dziewięciu posłów. Pięciu z PiS (m.in. przewodniczący komisji Jacek Sasin, Janusz Szewczak, Gabriela Masłowska, Sylwester Tułajew, Ewa Szymańska), dwie osoby z PO (Krystyna Skowrońska, Zofia Czernow), Paweł Grabowski z Kukiz’15 i Michał Jaros z Nowoczesnej.

(pap/ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, PiS, Parlament, PO, frankowicze, Andrzej Duda, kukiz 15, Sejmowa Komisja Finansów
Debata o możliwych zmianach w ordynacji samorządowej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zapowiedział możliwość wprowadzenia zmian w samorządach. Chodzi o ograniczenie kadencji poszczególnych organów. Niewykluczone jednak, że możliwe będzie ponowne kandydowanie po...

Zamknij
RadioOlsztynTV