Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Służby ochrony środowiska chcą ograniczyć szkody wyrządzane przez bobry i wilki

Służby ochrony środowiska przeznaczą więcej środków m.in. na szkody wyrządzone przez bobry. Fot. archiwum RO.

Na zbiornikach wodnych zostaną zamontowane urządzenia do odprowadzania nadmiaru wody, aby zapobiec szkodom wyrządzanym  przez bobry na Warmii i Mazurach. Z kolei hodowcy owiec dostaną psy pasterskie, które będą strzec zwierzęta gospodarskie przed atakami wilków.

Program realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zminimalizować szkody wyrządzane przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz chronić zwierzęta gospodarskie przed wilkami. Na działania ochronne do 2021 roku przeznaczono 1 mln 726 tys. zł.

Służby ochrony środowiska zamontują 180 urządzeń odprowadzających nadmiar wody oraz regulujących jej poziom w rowach melioracyjnych i rzekach. Zostaną zainstalowane w miejscach, gdzie populacja bobrów jest największa. W ten sposób poziom wody zostanie obniżony i przylegle tereny nie będą zalewane. Jednocześnie głębokość wody w rowie lub rzece pozostanie wystarczająca dla bobrów, by  mogły  swobodnie żyć na tym terenie.

Bydło przed atakami wilków mają chronić ogrodzenia z siatki, fladry czyli czerwone chorągiewki na sznurze oraz pastuchy elektryczne ustawione wokół pastwisk i zagród. W ten sposób zostanie przygotowanych dziesięć 2-hektarowych kwater dla bydła. Hodowcy dużych stad owiec dostaną do stróżowania psy pasterskie, które powinny skutecznie odstraszać drapieżniki. Do hodowców trafi  15 owczarków podhalańskich.

W ubiegłym roku szkody spowodowane przez bobry na Warmii i Mazurach oszacowano na ponad 5 milionów złotych. Populacja tych gryzoni w regionie szacowana jest na 11 tysięcy i należy do najliczniejszych w kraju. Szkody za zagryzione przez wilki zwierzęta hodowlane rolnicy oszacowali w ubiegłym roku na ponad 100 tysięcy złotych.

Autor: B.Gajlewska za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bobry
Wały przeciwpowodziowe na Żuławach Elbląskich wymagają napraw. Konstrukcje uszkodziły bobry

Wody Polskie, a dokładniej Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłosił przetarg na naprawę wałów przeciwpowodziowych w rejonie Zlewni Elbląg. Napraw wymaga około 30 procent wałów....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV