Śluza do diagnozowania chorych i inne zmiany. Część olsztyńskich szpitali wprowadza nową organizację pracy
W związku z pandemią koronawirusa w niektórych olsztyńskich szpitalach wprowadzono zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu.
Szpital dziecięcy
Do szpitala dziecięcego trafiają także dzieci z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, ale nie oznacza to, że cały szpital został przekształcony. Jak informuje Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego ze szpitala wydzielono budynek z odrębnym wejściem i izbą przyjęć. Właśnie tam trafiają dzieci z podejrzeniem zarażenia SARS-Cov-2. Znajduje się tam obecnie 10 łóżek z możliwością zwiększenia tej liczby do 20.
Szpital wojewódzki
Z kolei przed izbą przyjęć szpitala wojewódzkiego w Olsztynie stanął, przygotowany przez strażaków namiot. To tzw. śluza do wstępnego diagnozowania osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem – wyjaśnia Krzysztof Guzek. Chodzi o to, by takie osoby nie trafiały bezpośrednio na izbę przyjęć, bo jeśli potwierdzi się zarażenie, będzie trzeba ją zamknąć i zdezynfekować.
Przypominamy o nowym obowiązku w przychodniach lekarskich. Chory powinien najpierw wykonać telefon, gdzie lekarz oceni, czy konieczna jest wizyta w przychodni. Dostępne są także e-recepty bez wizyty u lekarza. Te same procedury obowiązują w ambulatorium nocnej i świątecznej pomocy.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy