Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śladami żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK. Na uroczysku Kieraj powstała leśna ścieżka historyczna

Uroczysko Kieraj. Fot. Nadleśnictwo Jagiełek

W Nadleśnictwie Jagiełek koło Olsztynka powstała ścieżka historyczna”Uroczysko Kieraj”. Trasa przebiega przez miejsce, w którym w 1946 roku kwaterowali żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Jak poinformował Adam Czajkowski z Nadleśnictwa Jagiełek, nowa ścieżka historyczna przeznaczona jest dla turystów, pieszych i rowerzystów. Rozpoczyna się w pobliżu leśniczówki Kieraj i tworzy pętlę o długości 7 kilometrów, prowadzącą przez Dolinę Pasłęki.

Tablice informacyjne przypominają historię utworzonego w 1924 roku Państwowego Gospodarstwa Lasy Państwowe. Ścieżka prowadzi do miejsca po nieistniejącym obecnie budynku dawnej leśniczówki, która kilkukrotnie była kwaterą żołnierzy z 5. Wileńskiej Brygady AK, a w czerwcu 1946 roku stała się punktem koncentracji dwóch szwadronów tej brygady i kwaterą mjr. „Łupaszki”.

Zburzony przed laty budynek leśnicy zlokalizowali dzięki zapiskom prowadzonym przez dowódcę 4 szwadronu podporucznika Henryka Wieliczkę „Lufę”. Napisał on m.in., że podczas pobytu w tym miejscu na początku listopada 1946 roku partyzanci przygotowywali pochówek kaprala Henryka Wojczyńskiego ps „Mercedes”, który został śmiertelnie ranny w starciu z grupą pościgową MO ze Szczytna.

Partyzanci przygotowali prowizoryczną trumnę i krzyż na mogiłę, ale nie zdążyli pochować poległego kolegi. Pogrzebem – na ich prośbę – zajęła się rodzina Warmiaków z pobliskiej wsi Wymój. Kilka dni później funkcjonariusze komunistycznego aparatu represji uwięzili tę rodzinę, wykopali zwłoki „Mercedesa” i zabrali je do Olsztyna. Miejsce, w którym został potem potajemnie pogrzebany przez UB, pozostaje nieznane.

Przy nieistniejącej leśniczówce, leśnicy z Jagiełka ustawili w zeszłym roku tablicę upamiętniającą żołnierzy niepodległościowego podziemia i kapliczkę z figurą Chrystusa Frasobliwego, wyrzeźbioną w pniu lipy, na którym wyryto m.in. fragment wiersza Natana Tenenbauma: „Chroń mnie Panie od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie Boże”.

Uroczysko Kieraj. Fot. Nadleśnictwo Jagiełek

Uroczysko Kieraj. Fot. Nadleśnictwo Jagiełek

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jagiełek, uroczysk Kieraj
Szansa na negocjacje w sprawie wyrębu lasu nieopodal olsztyńskiego lotniska. Aeroklub chce ograniczyć planowaną wycinkę

Postaramy się ograniczyć wycinkę lasu w okolicy olsztyńskich Dajtek do niezbędnego minimum – zapewniają przedstawiciele Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. To odpowiedź na zapowiedzi, że zostanie wyciętych 21 hektarów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV