Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słabe wyniki coraz słabszych dzieci. Proste ćwiczenia są dla nich problemem

Zdecydowana większość dzieci nie potrafi skakać na skakance i zrobić przewrotu w przód. Badania w tym kierunku przeprowadziła Akademia Wychowania Fizycznego.

– Zaledwie 6 procent uczniów w pierwszych latach szkoły podstawowej zdobyło tę umiejętność i ma sprawność fizyczną odpowiednią do wieku – powiedziała profesor Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Podkreśliła, że obecnie dzieci nie potrafią wykonać prostych ćwiczeń na lekcjach WF-u, z którymi ich rodzice w szkole nie mieli problemów.

Odpowiednie umiejętności, takie jak skakanie na skakance, wykonanie przewrotu w przód, czy wiszenie na drążku przez określony czas, w porównaniu z latami 70. te wskaźniki są dramatycznie niskie

– dodała.

To przekłada się na wyniki sportowe, bo można wybierać wyczynowych sportowców tylko wśród 6 procent populacji. Dzieci nie chcą ćwiczyć na WF-ie, a czas wolny spędzają przed ekranami smartfonów i komputerów.

Aktywność fizyczna naszych pociech jest kiepska, jest to związane z tym, że dzieci nie wypełniają przynajmniej godziny dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej, którą zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Niestety screen-time, czyli czas spędzony przed monitorem, wiąże się nie tylko z ograniczeniem aktywności fizycznej, ale i z gwałtownie narastającą częstością zaburzeń emocjonalno-psychicznych wśród dzieci

– powiedziała profesor Fijałkowska.

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

– W pewnym wieku sprawność uczniów, zarówno dziewcząt jak i chłopców maleje – wskazał minister sportu Sławomir Nitras, przedstawiając wyniki z badania kompetencji ruchowych.

Przeprowadzono je wiosną tego roku. Objęły cztery wystandaryzowane próby sprawności: bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów, beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, plank – podpór leżąc przodem na przedramionach i skok w dal z miejsca.

Minister sportu podał, że w przypadku skoku w dal wyniki pogarszają się około 18. roku życia, w beep-teście u dziewcząt sprawność maleje od 13. roku życia, a u chłopców od 16. roku życia, w teście plank – u dziewcząt od 10. roku życia, a u chłopców od 18. roku życia, natomiast w biegu wahadłowym około 15-16. roku życia.

Siedzący tryb życia, krótki sen i dostęp do fast foodów sprawiają, że uczniowie w Polsce są w czołówce najszybciej przybierających na wadze dzieci w naszej części Europy. Już co piąty 8-letni chłopiec w Polsce jest otyły i co dziesiąta dziewczynka.

Autor: IAR / PAP
Redakcja: K. Ośko

Więcej w uczniowie, aktywność fizyczna, sprawność fizyczna, W-F
Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? Policjanci wspierają najmłodszych

Czy droga do szkoły jest bezpieczna? To we wrześniu sprawdzają policjanci. W całym regionie, we współpracy z samorządami, kontrolowane są okolice placówek edukacyjnych pod kątem ewentualnych...

Zamknij
RadioOlsztynTV