Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skarby minionej epoki w Barczewku. Kolejne odkrycia archeologów odsłaniają tragiczną historię miasta

Fot. D. Grzymska

Kolejny rok wykopalisk w Barczewku odkrywa kim byli i jak żyli pierwsi osadnicy dzisiejszego Barczewa. Miasto we wczesnej fazie rozwoju zostało całkowicie zniszczone w 1354 roku w pogromie, jakim był najazd wojsk litewskich książąt Kiejstuta i Olgierda.

Po pogromie tego miejsca nigdy ponownie nie zasiedlono, a zgliszcza przetrwały pod ziemią stulecia w nienaruszonej formie. Rok temu w jednej z odsłoniętych piwnic ujawniono kości ludzkie w nienaturalnej pozie, która mogła sugerować, że człowiek ten zginął tragicznie. Dziś, po badaniach antropologicznych wiadomo, że była to 18-19 letnia kobieta, prawdopodobnie ofiara pogromu.

W tym roku archeolodzy eksplorują dwie kolejne piwnice, z których w jednej ujawniono ponad sto bełtów do kusz, co może świadczyć o tym, że była to zbrojownia. Oprócz tego badacze ujawnili kunsztownie zdobione zamki do drzwi, kilka monet, gwoździe, ceramikę pruską, oraz zapinkę typu Ave Maria ze splecionymi dłońmi, którą zwyczajowo obdarowywana była panna młoda.

Dawne miasto Alt Wartenburg znajdowało się między jeziorem Wadąg a rzeką Orzechówką, około 5 kilometrów od dzisiejszego Barczewa. Zostało zasiedlone prawdopodobnie przez osadników ze Śląska. Dzięki źródłom historycznym znane są imiona niektórych mieszkańców; proboszcza Henryka czy sołtysów – braci Jana i Piotra.

Zapisy o założeniu miasta znajdują się w kronice ziem pruskich Piotra z Dusburga, a okoliczności jego zniszczenia potwierdza kronika Wiganda z Marburga, który opisywał walki Krzyżaków z Prusami i Litwinami.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Zamek do drzwi. Fot. D. Grzymska

Zapinka ślubna typu Ave Maria. Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Grot do kuszy. Fot. D. Grzymska

Grot włóczni. Fot. D. Grzymska

Grot włóczni. Fot. D. Grzymska

Młotek. Fot. D. Grzymska

Piwnica zbrojowni. Fot. D. Grzymska

Studenci UG eksplorują jedną z piwnic. Fot. D. Grzymska

Piwnica. Fot. D. Grzymska

Kawałek ceramiki. Fot. D. Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, wykopaliska, odkrycia, Barczewko, zniszczenia, badacze
Robotnicy podczas remontu kościoła znaleźli skarby z XVII wieku. Zobacz zdjęcia

Pod posadzką, po demontażu stalli, znaleziono ceramiczny glazurowany kubek z uchem, wypełniony monetami. Skarb ukryto pod ziemią w północno-zachodnim narożniku prezbiterium, przy tzw. łuku tęczowym. Po...

Zamknij
RadioOlsztynTV