Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Robotnicy podczas remontu kościoła znaleźli skarby z XVII wieku. Zobacz zdjęcia
Pod posadzką, po demontażu stalli, znaleziono ceramiczny glazurowany kubek z uchem, wypełniony monetami. Skarb ukryto pod ziemią w północno-zachodnim narożniku prezbiterium, przy tzw. łuku tęczowym.
Po wstępnych oględzinach można stwierdzić, że są to monety z XVII wieku. Wśród nich srebrne monety koronne z czasów króla Zygmunta III Wazy. Jest również wiele szelągów pruskich księcia Jerzego Wilhelma Hohenzollerna, który był lennikiem Rzeczypospolitej. Badania archeologiczne mają związek z trwającym w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie kompleksowym remontem i pracami konserwatorsko-budowlanymi, które potrwają do 2021 r.
Kościół św. Andrzeja Apostoła wzniesiono wraz z klasztorem franciszkanów pod koniec XIV wieku. Barczewski konwent zakonny – podobnie jak inne pruskie klasztory – podupadł i opustoszał w okresie reformacji w pierwszej połowie XVI w. Przywrócono mu blask dzięki życzliwości biskupów warmińskich, w tym bratanka króla Stefana Batorego – bp. Andrzeja Batorego, który osadził w zrujnowanym klasztorze bernardynów i przyczynił się do przebudowy świątyni w duchu renesansu.
Konwent bernardynów został zlikwidowany przez władze pruskie w 1810 r. Dopiero po II wojnie światowej do Barczewa powrócili franciszkanie, którzy odzyskali kościół św. Andrzeja Apostoła.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska