Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Setne urodziny pułkownika Marcina Kusa. „Cieszę się, że mogę powiedzieć kilka słów”

Setne urodziny pułkownika Marcina Kusa. Fot. UM

Niezwykła uroczystość miała miejsce w dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza. Swoje 100 urodziny obchodził pułkownik Marcin Kus.

Jubilat jest prezesem zarządu wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Olsztynie. Szefuje tej organizacji od 2005 roku, czyli już piątą kadencję.

Jest mi niezmiernie miło, że mam możliwość w centrum Olsztyna, w ratuszu dziękować za bardzo miłe przyjęcie mnie. Cieszę się, że mogę stać dziś przed Wami i powiedzieć kilka słów, jestem wzruszony

– mówił podczas uroczystości płk. Marcin Kus.

Marcin Kus urodził się na Podkarpaciu. Gdy wybuchła II wojna światowa miał 18 lat. Po wojnie również był związany z Wojskiem Polskim, m.in. jako szef artylerii 30. Pułku Piechoty w Rzeszowie i dowódca Wojsk Rakietowych i Artylerii w Olsztynie. Na emeryturę przeszedł w 1977 roku.

To wyjątkowa osoba, przed którą należy się pokłonić. Życzę dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności. Ale także tego, by nadal był Pan tak aktywnym, jak jest dotychczas.

– mówił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Pułkownik Marcin Kus został odznaczony 30 medalami i krzyżami. Wśród tych najcenniejszych są Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005 rok), Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Odznaka „Akcja Burza”.

Setne urodziny pułkownika Marcina Kusa. Fot. UM Olsztyn

Setne urodziny pułkownika Marcina Kusa. Fot. UM Olsztyn

Setne urodziny pułkownika Marcina Kusa. Fot. UM Olsztyn

Setne urodziny pułkownika Marcina Kusa. Fot. UM Olsztyn

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za UM Olsztyn

Więcej w urodziny, 100 lat, setne urodziny, pułkowskik, Marcin Kus
Wyjątkowy konkurs na urodziny Olsztyna. Przyda się wiedza na temat historii miasta

Z okazji 668. urodzin Olsztyna Miejski Ośrodek Kultury organizuje konkurs wiedzy o mieście, w którym główną nagrodą będzie 3 tys. zł. Pasjonaci lokalnej historii mogą nadsyłać...

Zamknij
RadioOlsztynTV