Seniorzy wciąż są postrzegani jako potencjalne ofiary przestępstw
O tym, jak nie dać się oszukać i dlaczego warto prosić o pomoc rozmawiali uczestnicy konferencji, która z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych została zorganizowana w Olsztynie.
Oszustwa – podobne do tych „na wnuczka” – spotyka się w całej Europie – podkreślał Maciej Kucharczyk z Europejskiej Platformy Seniorów w Brukseli i dodał – można zauważyć też dynamiczny rozwój nowych technologii czy sprzedaży bezpośredniej. A to powoduje, że seniorzy mogą czuć się zagubieni i nie wiedzieć, jak funkcjonują różne usługi.
Bartłomiej Głuszak z federacji FOSA przekonywał, że dużą rolę uświadamianiu osób starszych powinni mieć inni, aktywni seniorzy – Jeżeli taka osoba położy ulotkę i powie: uważaj, tu masz wypisane różnego rodzaju przestępstwa, to jestem przekonany, że skuteczność takiego działania będzie pięciokrotnie większa.
Zdaniem uczestników konferencji z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych kluczem do bezpieczeństwa seniorów jest ich aktywność. Wiesława Przybysz dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego uważa, że dzięki niej nawiązują się nowe kontakty – człowiek ma możliwość odwołania się do znajomych i może uzyskać pełną informację o różnego rodzaju zagrożeniach i zdarzeniach – podkreśliła.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego:
(mlew/kos)