Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Schładzanie i nawadnianie – obowiązkowe podczas upałów. Sprawdź, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami

Fot. fotolia.pl

Gdy żar leje się z nieba, najchętniej wskoczylibyśmy do wody, by choć na chwilę się schłodzić. Jednak życie w mieście nie sprzyja takim zachowaniom, jak na wakacjach. Dlatego należy pamiętać o nawodnieniu oraz innych sposobach radzenia sobie z upałem.

Tegoroczne lato – a właściwie jeszcze kalendarzowa wiosna – rozpieszcza nas pogodą. Co prawda, wysokie temperatury mile widziane są podczas urlopu, jednak nie możemy mieć co do nich pewnością udając się na wakacje chociażby nad polskie morze. Żyjąc i pracując w mieście na przesadne skwary raczej narzekamy.

Podczas upałów należy zachować ostrożność, o czym przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C i więcej, wzrasta ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy zachować szczególne środki ostrożności

– dowiadujemy się z komunikatu z zaleceniami na upalne dni.

Jak podaje ministerstwo, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Schładzać się i nawadniać się – oto te najważniejsze.

Wśród dokładniejszych zaleceń znajdziemy te o przebywaniu w chłodnych pomieszczeniach, unikaniu bezpośredniego kontaktu ze słońcem, noszeniu lekkiej i luźniej odzieży, braniu chłodzących pryszniców lub kąpieli oraz sprawdzaniu, jak czują się osoby w naszym otoczeniu.

W trakcie upałów powinno się też pić więcej wody (w przeciwieństwie do słodkich napojów, najlepiej gasi pragnienie) niż zwykle, co ważne – nie należy zwlekać, do czasu, gdy poczujemy, że chce nam się pić. Ile wody wypijać? Nawet od 2 do 4 szklanek wody co godzinę, jeśli wykonujesz pracę na zewnątrz – zaleca ministerstwo. Istotne jest też unikanie alkoholu.

Kolejną radą jest ta, aby sprawdzać lokalne wiadomości pogodowe.

Szczególną uwagę powinny podczas upałów zwrócić na siebie osoby uprawiające sport, które mimo wysokich temperatur nie rezygnują z aktywności fizycznej.

Wśród zaleceń dla tych osób znajdują się takie, jak te: nie uprawiaj sportu na zewnątrz, zwłaszcza około południa (w tym czasie słońce świeci najmocniej); stosuj kremy do opalania (zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu); zaplanuj ćwiczenia we wczesnych godzinach przedpołudniowych lub wieczornych, kiedy temperatura powietrza jest niższa; kontroluj tempo ćwiczeń – rozpoczynaj je powoli i dopiero później stopniowo przyspieszaj.

Tu niezmienną zasadą jest picie więcej wody niż zwykle, również nie czekając, aż poczujemy pragnienie.

Pamiętaj – skurcze mięśni mogą być pierwszym objawem przegrzania, a nie tylko efektem wysiłku fizycznego; noś luźne, cienkie ubrania w jasnych kolorach; monitoruj kondycję swojego partnera od ćwiczeń i poproś, aby zrobił to samo dla ciebie

– wylicza ministerstwo.

Co więcej, jeśli mamy objawy choroby związanej z przegrzaniem (lub jeśli wystąpią one u osoby, która jest w pobliżu), natychmiast należy udać się to lekarza. Jeśli zaś czujemy się słabo, przerwijmy ćwiczenia i szybko udajmy się do chłodnego miejsca.

 

Źródło: PAP Life
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, upał, picie
„Bezpieczeństwo nad wodą to priorytet naszych służb”. Nowoczesne echosondy i sonary pomogą warmińsko-mazurskim nurkom?

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie została zorganizowana międzynarodowa konferencja, poświęcona nowinkom technologicznym potrzebnym do pracy służbom wodnym, w tym przede wszystkim nurkom. Jak wyjaśnia organizator –...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV