Samotność – problem integracji
W ogłoszonej 2 lata temu Dynamicznej diagnozie kultury Warmii i Mazur jej autorzy w podsumowaniu przedstawili tezy i wnioski kardynalne.
Był to efekt analizy i interpretacji stanu kultury w województwie, czyli tego jaki jest dostęp do instytucji kultury, jaka jest oferta, jakie są praktyki i procesy kulturalne, i na koniec jakie są efekty społeczne.
Tezy i wnioski ujęto w siedem punktów – wszystkie równie ważne, ale jeden z nich – jak się wydaje – opisuje dobrze sytuację, która stała się punktem wyjścia ciekawej inicjatywy w siedmiu sołectwach w gminie Dźwierzuty.
Chodzi o – jak ujmują autorzy raportu – praktykowanie kultury eventu adresowanej głównie do turystów, a zaniedbywanie pracy w społeczności lokalnej. Skutki takiego zaniedbania – dość łatwe do przewidzenia. Stąd pomysł na działanie i współpracę.
W audycji udział wzięli:
Kazimiera Klobuszeńska – sołtys Popowej Woli
Agnieszka Kołodyńska
Marta Urban-Burdalska
Ryszard Michalski – kierownik Ośrodka Animacji Kultury Czynnej w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, prezes Stowarzyszenia Tratwa, które wspólnie z siedmioma sołectwami w gminie Dźwierzuty realizują różne projekty, między innymi ten w Popowej Woli.
Do wysłuchania audycji zaprasza Alicja Kulik
rozmowa w studiu
rozmowa z Ryszardem Michalskim
(akul/łw)