Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządy powinny prowadzić własną politykę zagraniczną. Unia chce dać na ten cel miliony euro

Budowanie partnerstwa, aktywizowanie mieszkańców i pozyskiwanie dotacji – to aktywności, które – według uczestników debaty – definiują skuteczny samorząd w kontekście polityki zagranicznej. Spotkanie odbyło się na  zamku w Ostródzie.

Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które prowadzi współpracę Polonii oraz Polaków z zagranicy z Ojczyzną

Partnerstwa na poziomie samorządowym to przede wszystkim podglądanie prostych rozwiązań dotyczących wywozu nieczystości, gdzie są lepsze trawniki. My chcemy zainspirować, aby te partnerstwa miały również za zadanie kształtowanie dobrego wizerunku kraju poszczególnych partnerów. Wydaje się, że to możliwe.

Prezesowi Bonisławskiemu zależy, żeby współpraca  nie ograniczała się wyłącznie do wizyt studyjnych, w których biorą udział członkowie zarządów, burmistrzowie, starostowie i urzędnicy.

Dobrym przykładem zmieniającym tę tendencję jest projekt partnerstwa szkół samorządowych. Szkoły stają się partnerami na bazie projektów edukacyjnych. Żeby dostać pieniądze partnerzy musieli mieć pomysł na podniesienie wiedzy lub poziomu z jakiejś konkretnej dziedziny.

Natomiast Łukasz Bielewski, dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, podkreślał, że samorząd województwa jest bardzo aktywny międzynarodowo.

Wśród naszych partnerów dominują ci z Europy, ale łączą nas też kontakty z partnerami z Chin. Jednym z głównych partnerów jest Obwód Kaliningradzki, ale szerokie kontakty mamy też we Francji. Paleta tych działań jest bardzo szeroka. Chodzi o projekty transportowe, dotyczące polityki społecznej, ochrony środowiska, wymiany młodzieży.

Karolina Narkiewicz, zastępca dyrektora Administracji Samorządu Rejonu Trockiego na Litwie, powiedziała Radiu Olsztyn, że ich region współpracuje przede wszystkim z miastem i gminą Giżycko.

Kiedy tam przyjeżdżamy, to czujemy się jak w domu. Co roku odbywają się oficjalne delegacje, organizujemy też koncerty, piszemy wspólnie wnioski do programów i projektów, jak na przykład Polska-Litwa.

Samorządy mają o co walczyć. Na przykład cały budżet programu Polska-Litwa to ponad 62 miliony Euro.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Partnerstwo gmin Młynary-Brokdorf. Fot. Ł. Węglewski

Miasta partnerskie Olsztynka. Fot. Ł. Węglewski

Konferencja odbyła się na zamku w Ostródzie. Fot. Ł. Węglewski

Autor: M.Lewiński
Redakcja: BSChromy

Więcej w Ostróda, samorządy, współpraca
Kolejne zwycięstwo biało-czerwonych w Ostródzie. Polki pokonały 3:0 Grecję!

Po czwartkowej wygranej z Estonią 6:0, dziś biało - czerwone także w meczu towarzyskim - pokonały Grecję 3:0. Był to ostatni sprawdzian przed meczem eliminacyjnym do...

Zamknij
RadioOlsztynTV