Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd skrócił wyrok „Kulawemu”

sąd, akta,

Sąd apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok dożywocia wobec Jana R. – domniemanego przywódcy „gangu Kulawego”. Była to groźna grupa przestępcza z podiławskich Kisielic.

„Gang Kulawego” był jedną z najgroźniejszych grup przestępczych na Warmii i Mazurach. Oprócz Jana R. na ławie oskarżonych zasiadło jeszcze 14 osób. W październiku ubiegłego roku, sąd okręgowy w Elblągu skazał „Kulawego” na dożywocie, między innymi za zlecenie zabójstwa dwóch szczecińskich biznesmenów. Proces miał charakter poszlakowy, ponieważ do tej pory nie odnaleziono ciał mężczyzn.

Trzech innych gangsterów skazano na kary po 15 lat więzienia. Inni członkowie gangu usłyszeli wyroki za uprowadzenia dla okupu, pobicia, posiadanie broni, handel narkotykami oraz przemyt alkoholu i papierosów. Większości z nich obniżono wyroki, zawieszając je warunkowo lub zamieniając na karę grzywny. W przypadku trzech osób sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

Gdański sąd wykreślił też w akcie oskarżenia zapis, że organizacja, której przewodził Jan R. miała charakter zbrojny.

Proces „gangu Kulawego” był jednym z najdłuższych i najdroższych w historii. Jan R. był dowożony do sądu na szpitalnym łóżku, ponieważ jest sparaliżowany. W ciągu 5 lat odbyło się ponad 330 rozpraw, co kosztowało prawie 4 miliony złotych.

Jan R. ps. Kulawy od 2010 roku odsiaduje wyrok 6 lat więzienia za rozbój, groźby karalne i znieważenie policjanta. (rchoj//bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gang Kulawego
Gang Kulawego czeka na wyrok

28 maja ma zapaść wyrok w procesie apelacyjnym tzw. gangu Kulawego. To groźna grupa przestępcza kierowana przez Jana R. z Kisielic pod Iławą. Sprawę prowadzi sąd...

Zamknij
RadioOlsztynTV