Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd Okręgowy w Olsztynie zajmie się nieobecnością szefowej Kancelarii Sejmu

Fot. P. Getka

Zaplanowana na piątek rozprawa prowadzona przez sędziego Pawła Juszczyszyna odbędzie się. Sąd Okręgowy odniesie się do usprawiedliwienia nieobecności, które nadesłała szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Pełniący obowiązki rzecznika prasowego olsztyńskiego Sądu Okręgowego sędzia Adam Barczak poinformował, że „do sądu wpłynęło pismo Agnieszki Kaczmarskiej – Szefowej Kancelarii Sejmu wskazujące, że z uwagi na obowiązki służbowe nie stawi się na rozprawę w sprawie o sygn. akt IX Ca 1302/19 wyznaczoną na dzień 24 stycznia 2020 r. na godz. 10.”

Chodzi o sprawę prowadzoną przez sędziego Pawła Juszczyszyna, w której domaga się on ujawnienia list poparcia do KRS w nowym składzie. Juszczyszyn chce zbadać, czy sędzia, który orzekał w tej sprawie w sądzie rejonowym, został zgodnie z prawem wybrany na stanowisko sędziego. Kaczmarska miała być przesłuchana „w celu wyjaśnienia odmowy przedstawienia żądanych przez sąd dokumentów”.

Szefowa Kancelarii Sejmu powyższym pismem zwróciła się z prośbą o usprawiedliwienie jej nieobecności w wyznaczonym przez Sąd terminem. Jednocześnie informuję, że pismo szefowej Kancelarii Sejmu nie ma wpływu na czynności w sprawie o sygn. akt IX Ca 1302/19 zaplanowane w dniu jutrzejszym, tj. w dniu 24 stycznia 2020 r. Odnośnie okoliczności wskazanych w tym usprawiedliwieniu stosowne decyzje podejmie Sąd na rozprawie

– poinformował sędzia Barczak.

W czwartek w Sejmie Kaczmarska powiedziała mediom, że w piątek musi uczestniczyć w posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, na którym przewidziano informację szefa Kancelarii Sejmu na temat funkcjonowania Straży Marszałkowskiej.

Niestety organ, jakim jest przewodniczący komisji, wezwał mnie. Ja nie mam możliwości stawienia się (przed sądem w Olsztynie). Bardzo mi przykro

– powiedziała.

Dziennikarze zwracali uwagę, że posiedzenie komisji można przesunąć na inny termin; pytali Kaczmarską, czy liczy się z poniesieniem konsekwencji, np. ewentualną karą grzywny. „Zobaczymy” – odpowiedziała szefowa Kancelarii Sejmu. Podkreśliła, że wysłała do sądu usprawiedliwienie swojej nieobecności i uzasadniła, czemu jej przyjazd w piątek do Olsztyna nie jest możliwy. Wyraziła nadzieję, że jej wyjaśnienia zostaną uwzględnione. „Nigdy nie lekceważę sądu” – podkreśliła Kaczmarska.

Nie chciała odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące list poparcia dla sędziów – kandydatów do KRS.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sąd Okręgowy w Olsztynie, Paweł Juszczyszyn
Maciej Nawacki anulował zgodę na wyjazd Pawła Juszczyszyna do Warszawy. Jest zawiadomienie do prokuratury

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie osoby prywatnej o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Informację potwierdził rzecznik prasowy Prokuratury...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV