Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maciej Nawacki anulował zgodę na wyjazd Pawła Juszczyszyna do Warszawy. Jest zawiadomienie do prokuratury

fot. Przemysław Getka

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie osoby prywatnej o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Informację potwierdził rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

Zdaniem osoby składającej to zawiadomienie do przekroczenia uprawnień przez prezesa Nawackiego miało dojść w związku z odmową wyjazdu Pawła Juszczyszyna do Kancelarii Sejmu. Nawacki swoim postępowaniem działał na szkodę interesu publicznego – wynika z treści zawiadomienia.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie od poniedziałku był na urlopie. Wcześniej kilka razy nie wydał zgody na wyjazd Pawła Juszczyszyna do Kancelarii Sejmu. Nawacki tłumaczył, że gdyby się zgodził na delegację Juszczyszyna, to przyczyniłby się do realizacji deliktu dyscyplinarnego i złamania konstytucji. Argumentował, że działanie Juszczyszyna to naruszanie prerogatywy prezydenta co do powołania sędziego z Lidzbarka. W mediach społecznościowych zaś Nawacki napisał, że „nie będzie płacił z publicznych pieniędzy za łamanie prawa. (…) Nie sądzę, by strony były skłonne płacić za wycieczki do Kancelarii Sejmu”.

W poniedziałek, pod nieobecność Nawackiego, zgodę na wyjazd Juszczyszyna wydał wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie – Krzysztof Krygielski. To właśnie to zarządzenie o 6.30 rano anulował odręcznym pismem Nawacki. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie skan tego pisma wysłał do sądu.

Przed godziną 9 rano sędzia Nawacki poinformował zaś kadry w sądzie, że przerywa urlop

– poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Gdy Nawacki wydał swoje wtorkowe zarządzenie sędzia Juszczyszyn był już w drodze do Warszawy.

W grudniu, gdy prezes Nawacki zawiesił na miesiąc w orzekaniu Pawła Juszczyszyna za to, że ten poprosił Sejm o listy poparcia do KRS w nowym składzie, podobne zawiadomienie złożył do prokuratury emerytowany olsztyński adwokat Ryszard Afeltowicz. Postępowanie w tej sprawie przejęła z Olsztyna Prokuratura Krajowa.

Maciej Nawacki to prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i zarazem członek KRS w nowym składzie.

 

Źródło: PAP/B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, wyjazd, zgoda, Maciej Nawacki, zawiadomienie, Paweł Juszczyszyn
Sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu sędziemu Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy. Tym samym zmieniona została wcześniejsza decyzja prezesa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV