Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd Najwyższy: odpowiedzialność z OC rozszerzona

Fot. Adobe Stock

Odpowiedzialność ubezpieczyciela z umowy OC posiadaczy pojazdów obejmuje szkody wyrządzone przez działanie urządzenia z tego pojazdu także wtedy, gdy w chwili spowodowania szkody nie pełnił on funkcji komunikacyjnej – wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.

W ten sposób Izba Cywilna SN odpowiedziała na zagadnienie prawne przedstawione jeszcze latem 2020 r. przez Rzecznika Finansowego, który  zwrócił się wtedy do SN o „jasne określenie zasad wypłat odszkodowań z OC komunikacyjnego za szkody wyrządzone przez pojazdy wielofunkcyjne, np. ciągniki czy koparki”.

Dziś zdarzają się sytuacje, że dwa sądy rozpatrujące tę samą sprawę, jednej osobie przyznają odszkodowanie z polisy OC komunikacyjnego takiego pojazdu, a drugiej odmawiają. To efekt rozbieżności w interpretacji pojęcia „ruch pojazdu”

– wskazywał Rzecznik Finansowy.

Sformułowanie „ruch pojazdu” wywołało rozbieżności w orzeczeniach sądowych. Rzecznik Finansowy przywołał w tym kontekście m.in. sprawę, w której ciągnik rolniczy był podłączony do betoniarki, a sprawy odszkodowawcze dotyczące poszkodowanych w wypadku i ich bliskich, gdyż wypadek był śmiertelny, rozpatrywały różne sądy.

Sąd w Poznaniu uwzględnił roszczenie wskazując, że „gdyby nie napęd ciągnika, to elementy w postaci wału napędowego i betoniarki nie byłyby w ruchu”. Z kolei sąd w Koszalinie roszczenie oddalił, bo pojazd nie był wykorzystywany do celów komunikacyjnych, ale jako narzędzie pracy.

 Dziś poszkodowani w takich wypadkach muszą dochodzić swoich roszczeń w długotrwałym postępowaniu sądowym – z nie zawsze pewnym skutkiem. Mam nadzieję, że uchwała Sądu rozstrzygnie rozbieżności w orzecznictwie i tym samym powody do sporów znikną, a ubezpieczyciele otrzymają kolejne, wiążące wytyczne co do właściwych zasad likwidacji tych szkód

– mówił w związku z tym w 2020 r. ówczesny Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki.

W piątek zagadnieniem zajęła się Izba Cywilna SN

Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń wynikająca z umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje szkody wyrządzone w wyniku pracy urządzenia zamontowanego w pojeździe także wtedy, gdy w chwili wyrządzenia szkody pojazd nie pełnił funkcji komunikacyjnej

– głosi podjęta  uchwała.

Rzecznik Finansowy wskazywał zaś już wcześniej, że uchwała SN będzie prowadziła „do ujednolicenia linii orzeczniczej sądów powszechnych na długie lata oraz do dostosowania praktyk ubezpieczycieli do stanu zgodnego z prawem”. Od 2003 r. urząd Rzecznika Finansowego złożył 25 wniosków o uchwały SN.

 

Autor: Marcin Jabłoński (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samochód, oc, Sąd Najwyższy, ubezpieczyciel
Na podwójnym gazie wracał z sylwestra. Wylądował na środku ronda

W Bartoszycach pijany 53-latek wracał z sylwestra samochodem i zakończył jazdę na wysokiej wysepce ronda. Policjanci otrzymali zgłoszenie o tym zdarzeniu o 6 rano. Na środku...

Zamknij
RadioOlsztynTV