Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak wypadło województwo warmińsko-mazurskie?

Fot. PAP/Lech Muszyński

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Znamy również wyniki uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego.

Wyniki są one porównywalne do tych sprzed roku. Najlepiej wypadli zdający z województw mazowieckiego i małopolskiego, najsłabiej – z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Jak powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik – egzamin pokazał, z czym uczniowie radzą sobie najlepiej.

Spośród tych umiejętności, które zostały opanowane dobrze, choćby w zakresie języka polskiego widzimy, że radzą sobie z wyszukiwaniem w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio. W matematyce bardzo dobrze wypadło zadanie, które sprawdzało umiejętność wykonywania rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych w sytuacji praktycznej. W przypadku języka angielskiego zupełnie dobrze poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały znajomość funkcji językowych.

00:00 / 00:00

– Wśród ponad pół miliona zdających była też grupa najlepszych, którzy osiągnęli wybitne wyniki – dodał Smolik.

Ponad 9 tys. uczniów uzyskało z wszystkich egzaminów od 90 do 100 procent, a prawie 400 uzyskało ze wszystkich trzech egzaminów 100 procent punktów, czyli wszystkie, które były do zdobycia.

00:00 / 00:00

Uczniowie z regionu uzyskali z języka polskiego średnio 57 procent, a z matematyki – 53 procent. Obowiązkowy był również egzamin z języka obcego. Za rozwiązanie zadań z języka angielskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 63 procent punktów, a z języka niemieckiego – 48 punktów. Uczniowie wybierali również język rosyjski – 16 osób zdało ten egzamin na średnio 62 procent, po jednej osobie pisało egzamin z języka francuskiego i hiszpańskiego.

Przypomnijmy, że egzaminy ósmoklasistów odbyły się pod koniec maja. Przystąpiło do nich ponad 18 tysięcy uczniów z regionu, w tym 166 uczniów z Ukrainy.

Wstępne informacje można znaleźć tutaj.

Autor: K. Piasecka/B. Gajlewska/IAR
Redakcja: M. Rutynowski

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzamin ósmoklasisty, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży
Ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Dziś język obcy

Po języku polskim i matematyce - dziś przed ósmoklasistami ostatni egzamin - język obcy. Sprawdziliśmy, jakie emocje towarzyszą zdającym. Uczniowie olsztyńskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im....

Zamknij
RadioOlsztynTV