Olsztyn, Wojna na Ukrainie, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Są symbolem okrucieństwa Rosji. Rakiety z ukraińskiego frontu przed olsztyńskim ratuszem
W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie przed olsztyńskim ratuszem stanęła instalacja artystyczna zbudowana ze szczątków rakiet z okolic linii frontu. Te zostały przywiezione przez konwój humanitarny z miejscowości Prudianka w okolicach Charkowa.
Instalację z przywiezionych elementów wykonał olsztyński artysta Tonda Kinoko.
Dla wszystkich zapewne najbardziej intrygujące będą te szczątki, bo one są clou tego wszystkiego. Szczątki rakiet Grad, które spadały na ukraińskie domy. A dla mnie najważniejszy jest cokół. Nad nim bardzo długo pracowaliśmy – żeby był monolitem, żeby był metaforą Ukrainy, która się nie poddaje, która nadal jest zjednoczona.
Szczątki rakiet to dziś jeden z wielu obrazów Ukrainy dla ludności i wszystkich, którzy wjeżdżają na tereny wojenne – mówi Joanna Mieszczyńska z konwoju humanitarnego, który przywiózł elementy rakiet do Olsztyna.
Sami mielimy sytuację, kiedy te rakiety latały nad naszymi głowami, spadały w miastach, w których byliśmy. Ostatni konwój doświadczył tego w Charkowie – trzy rakiety spadły na część miasta. Trzeba szybko reagować, szukać bezpiecznych miejsc. Ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa ludności i konwojów humanitarnych odgrywa armia ukraińska.
Szczątki rakiet znaleziono podczas objazdu okolicy po odbitych miejscowościach – dodaje wolontariusz Jan Potrawiak.
Instalacja przed olsztyńskim ratuszem będzie stała miesiąc. Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK-u w Olsztynie mówi, że sztuka ma przypominać o tym, co dzieje się w Ukrainie.
Wydaje mi się, że tak w sztuce, jak w życiu codziennym, próbujemy jak najwięcej dobra wyzyskać ze zła. Kiedy wolontariusze z olsztyńskiego konwoju humanitarnego przywieźli do nas tę kupę żelastwa śmiercionośnego stwierdziliśmy, że chcielibyśmy, by przysłużyła się dobru. Żeby ją w jakiś sposób zmetaforyzować – w pewnym sensie pokazać światu, żeby nas to uwierało, gniotło i żebyśmy nie zapomnieli.
Jednocześnie olsztyński MOK uruchomił pieniężną zbiórkę pomocową. Osoba, która wpłaci najwięcej pieniędzy, zostanie właścicielem instalacji.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska
ZOBACZ TAKŻE
W Olsztynie powstanie strefa czystego transportu? Poznaliśmy wyniki analizy zleconej przez ratusz Strefa czystego transportu raczej nie dla Olsztyna. Tak wynika z analizy […]
Niezwykła instalacja ze szczątków rosyjskich rakiet do kupienia. Licytacja trwa do końca marca Wyjątkowa instalacja artystyczna powstała w Olsztynie ze szczątków rosyjskich rakiet […]
Duża liczba chętnych do uzyskania numeru PESEL. Przyznawane są numerki na kolejne dni Kolejka uchodźców przed olsztyńskim Urzędem Miasta. Zaczęło się wydawanie numerów […]
Uroczysta sesja rady miasta, wyjątkowa wystawa i degustacja warmińskiego przysmaku. Olsztyn świętuje rocznicę 4 czerwca 1989 Samorząd Olsztyna włączył się w obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów z […]