Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są symbolem okrucieństwa Rosji. Rakiety z ukraińskiego frontu przed olsztyńskim ratuszem

Fot. P. Getka

W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie przed olsztyńskim ratuszem stanęła instalacja artystyczna zbudowana ze szczątków rakiet z okolic linii frontu. Te zostały przywiezione przez konwój humanitarny z miejscowości Prudianka w okolicach Charkowa.

Instalację z przywiezionych elementów wykonał olsztyński artysta Tonda Kinoko.

Dla wszystkich zapewne najbardziej intrygujące będą te szczątki, bo one są clou tego wszystkiego. Szczątki rakiet Grad, które spadały na ukraińskie domy. A dla mnie najważniejszy jest cokół. Nad nim bardzo długo pracowaliśmy – żeby był monolitem, żeby był metaforą Ukrainy, która się nie poddaje, która nadal jest zjednoczona.

00:00 / 00:00

Szczątki rakiet to dziś jeden z wielu obrazów Ukrainy dla ludności i wszystkich, którzy wjeżdżają na tereny wojenne – mówi Joanna Mieszczyńska z konwoju humanitarnego, który przywiózł elementy rakiet do Olsztyna.

Sami mielimy sytuację, kiedy te rakiety latały nad naszymi głowami, spadały w miastach, w których byliśmy. Ostatni konwój doświadczył tego w Charkowie – trzy rakiety spadły na część miasta. Trzeba szybko reagować, szukać bezpiecznych miejsc. Ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa ludności i konwojów humanitarnych odgrywa armia ukraińska.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Szczątki rakiet znaleziono podczas objazdu okolicy po odbitych miejscowościach – dodaje wolontariusz Jan Potrawiak.

00:00 / 00:00

Instalacja przed olsztyńskim ratuszem będzie stała miesiąc. Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK-u w Olsztynie mówi, że sztuka ma przypominać o tym, co dzieje się w Ukrainie.

Wydaje mi się, że tak w sztuce, jak w życiu codziennym, próbujemy jak najwięcej dobra wyzyskać ze zła. Kiedy wolontariusze z olsztyńskiego konwoju humanitarnego przywieźli do nas tę kupę żelastwa śmiercionośnego stwierdziliśmy, że chcielibyśmy, by przysłużyła się dobru. Żeby ją w jakiś sposób zmetaforyzować – w pewnym sensie pokazać światu, żeby nas to uwierało, gniotło i żebyśmy nie zapomnieli.

00:00 / 00:00

Jednocześnie olsztyński MOK uruchomił pieniężną zbiórkę pomocową. Osoba, która wpłaci najwięcej pieniędzy, zostanie właścicielem instalacji.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Olsztyn, ratusz, Ukraina, mok, video, rakieta
Wojenni uchodźcy w regionie: doceniamy życie pod spokojnym niebem, ale emocje są trudne

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie na Warmię i Mazury dotarły tysiące uchodźców. W regionie wydano 30 tysięcy numerów PESEL. Obecnie w 91 ośrodkach uruchomionych przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV