Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podwójne szczęście i wiele wyzwań. Dziś Ogólnopolski Dzień Bliźniąt

W 2016 roku w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie urodziło się 113 par bliźniąt

Bliźnięta przychodzą na świat raz na 80 porodów, a dziś mają swoje święto. 19 maja przypada Ogólnopolski Dzień Bliźniąt.

W Polsce rodzi się coraz więcej bliźniąt. Ma na to wpływ stymulacja hormonalna, zapłodnienia in vitro, a także wiek kobiety i coraz późniejsze decyzje o ciąży.

Jest kilka rodzajów ciąż bliźniaczych. Bliźnięta jednojajowe to rodzeństwo zawsze jednej płci, takie samo pod względem genetycznym, więc są wizualnie prawie nie do odróżnienia. Takie bliźnięta rodzą się statystycznie raz na 250-300 urodzeń. Bliźnięta dwujajowe powstają w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych. Rodzeństwo może być różnej płci i nie jest już tak łudząco do siebie podobne.

Bycie mamą bliźniąt to przywilej, podwójna radość, ale też nie lada wyzwanie.

Już teraz zbieram pierwsze plony moich wysiłków i jestem niezmiernie szczęśliwa. Trudności pojawiają się w przestrzeniach miejskich, bo nie wszędzie można wjechać wózkiem, nie wszędzie są podjazdy. Myślę, że mamy bliźniąt muszą mieć podwójną siłę i dużą kreatywność i jakoś dają sobie radę

– powiedziała mama rocznych bliźniaczek dziennikarka Polskiego Radia Karina Terzoni.

Redakcja: B. Świerkowska-=Chromy za IAR

 

Więcej w dzieci, rodzice, poród, mama, urodzenia, bliźniaki, bliźniaczki
Wszystko o emocjach. Posłuchaj audycji Dziecinada

W kolejnym wydaniu audycji Dziecinada skupiliśmy się na emocjach. Jakie znaczenie mają w naszym życiu i o czym nam mówią? Jak je odczytywać, jak sobie z...

Zamknij
RadioOlsztynTV