Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są pieniądze na upamiętnienie tajnego ośrodka zagłady w Działdowie. W KL Soldau zginęło kilkanaście tysięcy osób

Pomnik upamiętniający pomordowanych w obozie Soldau. Fot. Ł. Węglewski

Powiat działdowski odnowi miejsce pamięci, znajdujące się na terenie byłego obozu KL Soldau. Obecnie mieści się tam tzw. „obelisk-krzyż”.

W ocenie historyków, funkcjonujący w latach 1939-1945 lager Soldau był ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na ziemiach północnej Polski. Kwota, jaką przeznaczono na odnowienie miejsca pamięci to 105 tysięcy złotych, z czego większość to dofinansowanie z  Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Na terenie koszar wojskowych w Działdowie w 1939 roku powstał przejściowy obóz dla polskich jeńców wojennych, a także tymczasowy obóz jeniecki, w którym więziono i eksterminowano m.in. polskich działaczy społecznych, przedstawicieli inteligencji, ziemiaństwa i duchowieństwa.

Do końca okupacji był to również obóz przejściowy, wychowawczy obóz pracy, obóz pracy przymusowej i obóz karny. W Soldau zginęło od 12 do 15 tysięcy osób, głównie Polaków i Żydów.

Pomnik upamiętniający pomordowanych w obozie koncentracyjnym w Soldau. Fot. Ł. Węglewski

Fot. R.Lesiński

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, Niemcy, obóz
Handlowali skradzionymi w Niemczech luksusowymi zegarkami i biżuterią. Przestępców tymczasowo aresztowano

Funkcjonariusze morskiego oddziału straży granicznej wspólnie z pomorską policją zatrzymali w jednej z miejscowości koło Elbląga grupę przestępców związaną z napadami na salony jubilerskie w Polsce...

Zamknij
RadioOlsztynTV