Aktualności, Aplikacja mobilna
Są dane dotyczące wypadków przy pracy. W jakiej branży jest ich najwięcej?
Co 7 dni na budowie ginie człowiek. Według Głównego Urzędu Statystycznego budownictwo od wielu lat należy do branż o wysokich wskaźnikach wypadkowych.
W latach 2016-20 w budownictwie w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało prawie 25 tysięcy osób, 240 osób straciło życie, a ponad 350 odniosło ciężkie obrażenia. By wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, Państwowa Inspekcja Pracy w całym kraju prowadzi od trzech lat kampanię: „Budowa. Stop wypadkom!
Jak mówił Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie Jarosław Kowalczyk, pierwsze efekty szeroko rozumianej edukacji już widać.
Cieszy nas bardzo, że szerokie działania prewencyjno-promocyjne i kontrolne doprowadziły do ograniczenia liczby wypadków. W 2022 roku było to 42 procent, natomiast w bieżącym roku udział tych wypadków w ogólnej liczbie zbadanych wypadków to jest 26 procent. W tym roku to jest tylko jeden wypadek śmiertelny, 15 wypadków ciężkich, 5 wypadków zbiorowych
– podkreślił.
W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach w budownictwie życie straciły cztery osoby. W tym roku – jedna. Dlatego Jarosław Kowalczyk uważa, że kampania przynosi oczekiwane efekty.
Inspektorzy pracy nie tylko kontrolują, ale też i edukują. Rozpoczynamy od najmłodszych, czyli uczniów z zespołów szkół budowlanych, bo będą to osoby, wchodzące na rynek pracy. Będą odpowiadały za bezpieczeństwo i higienę pracy. Współpracujemy z uczelniami wyższymi, z kierunkami budowlanymi, geoinżynieria na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, która kształci przyszłe kadry inżynierskie, które odpowiadają również za bezpieczeństwo
– dodał.
Najczęściej do wypadków na budowie dochodzi przy pracy na wysokości. Statystycznie poszkodowanymi są osoby pracujące w branży budowlanej krócej niż rok.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski