Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są dane dotyczące wypadków przy pracy. W jakiej branży jest ich najwięcej?

Co 7 dni na budowie ginie człowiek. Według Głównego Urzędu Statystycznego budownictwo od wielu lat należy do branż o wysokich wskaźnikach wypadkowych.

W latach 2016-20 w budownictwie w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało prawie 25 tysięcy osób, 240 osób straciło życie, a ponad 350 odniosło ciężkie obrażenia. By wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, Państwowa Inspekcja Pracy w całym kraju prowadzi od trzech lat kampanię: „Budowa. Stop wypadkom!

Jak mówił Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie Jarosław Kowalczyk, pierwsze efekty szeroko rozumianej edukacji już widać.

Cieszy nas bardzo, że szerokie działania prewencyjno-promocyjne i kontrolne doprowadziły do ograniczenia liczby wypadków. W 2022 roku było to 42 procent, natomiast w bieżącym roku udział tych wypadków w ogólnej liczbie zbadanych wypadków to jest 26 procent. W tym roku to jest tylko jeden wypadek śmiertelny, 15 wypadków ciężkich, 5 wypadków zbiorowych

– podkreślił.

W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach w budownictwie życie straciły cztery osoby. W tym roku – jedna. Dlatego Jarosław Kowalczyk uważa, że kampania przynosi oczekiwane efekty.

Inspektorzy pracy nie tylko kontrolują, ale też i edukują. Rozpoczynamy od najmłodszych, czyli uczniów z zespołów szkół budowlanych, bo będą to osoby, wchodzące na rynek pracy. Będą odpowiadały za bezpieczeństwo i higienę pracy. Współpracujemy z uczelniami wyższymi, z kierunkami budowlanymi, geoinżynieria na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, która kształci przyszłe kadry inżynierskie, które odpowiadają również za bezpieczeństwo

– dodał.

Najczęściej do wypadków na budowie dochodzi przy pracy na wysokości. Statystycznie poszkodowanymi są osoby pracujące w branży budowlanej krócej niż rok.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w budowa, główny urząd statystyczny
Kooperatywy mieszkaniowe alternatywą dla deweloperów. Radni są podzieleni

Czy kooperatywy mieszkaniowe rozwiążą problemy lokalowe mieszkańców Olsztyna? Tak uważa część miejskich radnych. Od ubiegłego roku obowiązują ogólnopolskie przepisy, zgodnie z którymi osoby prywatne - przynajmniej...

Zamknij
RadioOlsztynTV