Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rzadkie choroby układu oddechowego – jak je wykryć? Specjalne szkolenie przeprowadzili pulmonolodzy z całego kraju

Fot. D. Grzymska

Lekarze pierwszego kontaktu z całego województwa szkolili się w wykrywaniu rzadkich chorób układu oddechowego. Konferencję zorganizował Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc i jak powiedziała dyrektor Irena Petryna, jest to pokłosie otwartego przed miesiącem Ośrodka leczenia i diagnozowania chorób rzadkich.

To trudno rozpoznawalne i wykrywalne choroby, stąd wielka potrzeba doszkalania lekarzy. Na konferencję zaproszono wielu specjalistów z tej dziedziny, m.in. także Adama Wichniaka, psychiatrę z warszawskiego Instytutu Neurologii i Psychiatrii, by przyjrzeć się tym chorobom w innym świetle.

00:00 / 00:00

Na choroby układu oddechowego cierpi coraz więcej osób i jak przekonuje Anna Doboszyńska, kierowniczka Ośrodka Leczenia i Diagnozowania Chorób Rzadkich, są to najczęściej palacze.

00:00 / 00:00

Na potrzeby Ośrodka Leczenia i Diagnozowania Chorób Rzadkich została przebudowana część administracyjna szpitala. Utworzono dziesięć sal z pełnym zapleczem, w tym cztery jednoosobowe, przeznaczone do diagnozowania i rozpoznawania bezdechu sennego. Zbudowano windę oraz zakupiono nowoczesny sprzęt diagnostyczny m.in. Ebus, aparat RTG, szafę do endoskopów, kardiomonitor, respirator i defibrylator.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, choroby układu oddechowego, anna doboszyńska, Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc
W Olsztynie eksperci rozmawiają o autyzmie. Na UWM-ie odbywa się ogólnopolska konferencja

Lekarze i specjaliści z całej Polski biorą udział w olsztyńskiej multidyscyplinarnej konferencji naukowej na temat autyzmu. Celem konferencji jest przedstawienie i uporządkowanie aktualnego stanu wiedzy na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV