Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyły trzy nowe świadczenia dla rodziców, w tym tzw. babciowe

We wtorek (1 października) ruszyły nowe formy wsparcia rodziców. Dotyczą osób, które mają dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat.

W życie wszedł program Aktywny Rodzic. Składa się z trzech rodzajów świadczeń. Po pierwsze, to dopłata do żłobków, klubów dziecięcych lub pobytów u dziennego opiekuna. Jest ona wyższa do dotychczasowej.

Stare żłobkowe pokrywa czesne maksymalnie do 400 złotych miesięcznie, natomiast nowa dopłata wynosi do 1500 złotych miesięcznie lub – w przypadku dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności – do 1900 złotych

– poinformowała Anna Grabowska, regionalny rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. To wsparcie nie pokrywa jedynie kosztów wyżywienia. Co ważne – przysługuje jedynie w tych żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennych opiekunów, w których miesięczna opłata nie przekracza 2200 złotych.

Drugą formą wsparcia, o którą mogą starać się osoby aktywne zawodowo, jest wypłata na konto rodzica 1500 złotych miesięcznie na dziecko w wieku od 1 do 3 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością wynosi 1900 złotych.

Dla rodziców i opiekunów aktywnych zawodowo, których dziecko nie uczęszcza do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcych lub dziennego opiekuna, przysługuje świadczenie Aktywni Rodzice w Pracy. Muszą jednak spełniać warunek minimalnej aktywności zawodowej, od której odprowadzane są składki. Rodzice mogą samodzielnie zdecydować, na co przeznaczyć pieniądze

– powiedziała Anna Grabowska. Ważny jest tu warunek minimalnej aktywności zawodowej – każde z rodziców musi pracować i zarabiać przynajmniej połowę pensji minimalnej, a od zarobków muszą być odprowadzane składki emerytalne i rentowe. W przypadku osób samotnie wychowujących dziecko nie ma potrzeby udowadniania, że drugie z rodziców pracuje, ale miesięczny dochód musi wynosić co najmniej równowartość pensji minimalnej.

Trzecia forma wsparcia kierowana jest zaś do rodziców, którzy rezygnują z aktywności zawodowej, by zostać w domu z dzieckiem. Tu świadczenie wynosi 500 złotych miesięcznie i przysługuje już na pierwsze dziecko w rodzinie.

Wnioski o wsparcie z programu Aktywny Rodzic należy składać tylko do ZUS-u i tylko przez Internet. Rodzicom będzie przysługiwał tylko jeden z trzech rodzajów wsparcia – ten, który będzie najlepiej odpowiadał ich sytuacji. Co ważne – nie ma tu kryterium dochodowego.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w dzieci, rodzice, ZUS, wsparcie
Organizacje pozarządowe otrzymają finansowe wsparcie

Sześć milionów złotych z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego będzie przeznaczonych na program współpracy z organizacjami pozarządowymi w 2025 roku. Pieniędzy może być jednak więcej, a ostateczna kwota...

Zamknij
RadioOlsztynTV