Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyła ogólnoeuropejska kampania przeciwko szantażom i wymuszeniom seksualnym on-line wobec dzieci i młodzieży

W internecie na dzieci czeka wiele zagrożeń. Fot. fotolia

Kampania „Powiedz Nie” ma zwiększyć społeczną świadomość zagrożeń związanych z nieostrożnym nawiązywaniem kontaktów w internecie.

Dziś kampanię zainicjowały wszystkie kraje członkowskie UE oraz Norwegia i Szwajcaria. W akcji bierze także udział Europol. Akcja jest wymierzona w proceder szantażu i wymuszeń seksualnych on-line popełnianych na dzieciach i młodzieży. Jej celem, oprócz zwiększenia świadomości zagrożeń, jest wskazanie miejsc, w których młode osoby mogą znaleźć pomoc.

Jednym z elementów kampanii jest 10-minutowy film przedstawiający prawdziwe historie młodych ludzi, którzy padają ofiarą wymuszeń seksualnych on-line. Twórcy projekcji chcą pokazać zagrożenia związane z nieostrożnym nawiązywaniem kontaktów w sieci oraz zachęcić do zgłaszania na policję informacji o niepokojących zdarzeniach. Film kończy się informacją skierowaną do pokrzywdzonych i świadków przestępstwa: „Poszukaj pomocy. Zgłoś sprawę. Jesteśmy tu, aby cię wspierać”.

Za realizację kampanii w Polsce odpowiada Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji razem z Fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz zespołem Dyżurnet.pl z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Akcja jest częścią Cyklu Polityki Bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Niepokojące zdarzenia związane z przestępczością w sieci można zgłaszać dzwoniąc pod numery 997 lub 112, pod adresem internetowym dyzurnet.pl. Na informacje czeka także Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. Pod numerami 116 111 lub 800 100 100 można też uzyskać wsparcie i więcej informacji.

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, internet, komputer, zagrożenie, wymuszenie, on-line, szantaż
Ciche przyzwolenie na pedofilię?

Niewielka, spokojna miejscowość, jedna z wielu w gminie Pieniężno. Żeby tam dojechać trzeba jechać długo przez las. Na miejscu nie ma kościoła, szkoły, nie ma sklepu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV