Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyła infolinia ws. koronawirusa dla osób niesłyszących. Tłumacze migowi dyżurują przez całą dobę

Dziś uruchomiona została infolinia w sprawie koronawirusa dla osób głuchych. Działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Mogą z niej korzystać zarówno osoby głuche, które potrzebują informacji czy konsultacji lekarskiej, jak i lekarze, do których zgłaszają się osoby niesłyszące.

Udało się połączyć dwie zainteresowane strony, Polski Związek Głuchych z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. To doskonały przykład współpracy biznesu z organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, żeby informacje na temat koronawirusa były w tym trudnym czasie dostępne dla każdego, niezależnie od stopnia jego sprawności

– mówiła minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak mówił prezes Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz, z infolinii mogą korzystać osoby głuche z podejrzeniem koronawirusa albo potrzebujące pomocy medycznej, lekarstwa czy zwolnienia lekarskiego.

Będą mogły połączyć się z tłumaczem, a tłumacz będzie mógł zadzwonić do placówki medycznej. Podobnie w drugą stronę – lekarz, do którego przyjdzie osoba głucha, będzie mógł zadzwonić na infolinię i za pośrednictwem tłumacza języka migowego będzie mógł z nią porozmawiać, udzielić porady czy informacji.

Krzysztof Kotyniewicz mówił, że uruchomienie takiej infolinii było bardzo ważne, bo osoby niesłyszące zostały odcięte od informacji.

Głusi komunikują się w polskim języku migowym, język mówiony czy pisany nie zawsze jest przez nich zrozumiany, bo język polski jest dla nich drugim językiem. Dlatego ważna jest informacja w języku migowym, a tego zabrakło

– mówił prezes Polskiego Związku Głuchych.

Tłumacze dyżurują przez całą dobę. Do 16  to dwie osoby, później jedna. Można się z nimi połączyć przez wideokomunikator bądź komunikator Skype (użytkownik – Koronawirus Tłumacz PJM). Dostępna jest także aplikacja z tłumaczem online języka migowego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Polskiego Związku Głuchych.


Redakcja: B.Świerkowska-Chromy z IAR

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w język migowy, głusi, koronawirus, niemówi\ący
73 nowe przypadki zakażenia w Polsce. W szpitalu zmarł 51-letni mężczyzna. To 36. śmiertelna ofiara koronawirusa

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 73 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Nie ma wśród nich mieszkańców Warmii i Mazur. Resort zdrowia poinformował o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV