Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza remont średniowiecznych murów obronnych w Pasłęku. To druga próba ratowania zabytku

Mury obronne w Pasłęku. Fot. A.Pastuszka

Jeszcze w sierpniu nowo wybrany wykonawca przystąpi do remontu zabytkowych murów obronnych w Pasłęku. Prace będą kosztować ponad 12 milionów złotych i mają zakończyć się w październiku 2022 roku.

To druga próba, pasłęckiego samorządu, wyremontowania średniowiecznych murów miejskich. Pod koniec ubiegłego roku gmina odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, zarzucając mu niedotrzymanie warunków. Skierowała też zawiadomienie do prokuratury, która wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego uszkodzenia obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

Dlatego rozpisano kolejny przetarg, w którym wybrano firmę oferującą przeprowadzenie remontu murów za około 12 milionów 800 tysięcy.

Umowa została już podpisana. Nowy wykonawca przejął plac budowy i przygotowuje się do rozpoczęcia prac, co nastąpi jeszcze w sierpniu

– poinformował Piotr Szczepkowski z Urzędu Miasta Pasłęka.

Prace ze względu na skalę i trudność zostały podzielone na trzy etapy. Ostatni z nich ma się zakończyć 14 października 2022 roku. Łącznie zostanie odrestaurowanych 970 metrów murów. To jedna z najdłuższych, zachowanych od czasów średniowiecza, tego typu fortyfikacji w Polsce.

Władze Pasłęka planowały tę inwestycję od dawna, bo stan zabytkowych murów pogarszał się z roku na rok. Stała się ona możliwa dzięki uzyskaniu na ten cel 8,5 miliona złotych dofinansowania z UE.

Mury obronne – otaczające pasłęckie stare miasto – zostały wzniesione około 1320 roku wraz z bramami i basztami. Miejscowy zamek został zniszczony w trakcie wojny polsko-krzyżackiej w 1520 roku i rozebrany do fundamentów. Jego odbudowę zakończono w 1578.

W 1945 roku zamek został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej i ponownie odbudowany w latach 1968-1975. Obecnie mieści się tam siedziba władz miejskich, biblioteki i ośrodek kultury. Poszukiwacze skarbów od lat uważają, że jest to jedno z możliwych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty.

Średniowieczne mury obronne. Fot. Urząd Miasta Pasłęk

Fot. A. Pastuszka

Autor: PAP (M.Boguszewski)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w zabytek, remont, Pasłęk, mury, Średniowiecze
Księży Dwór – historia i czasy współczesne. Posłuchaj audycji Odkryj Warmię i Mazury

Pałac w Księżym Dworze koło Działdowa należy do najpiękniejszych zabytków w okolicy, w której obiektów o historycznym charakterze nie brakuje. W XV w Krzyżacy założyli tu...

Zamknij
RadioOlsztynTV