Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozwój wojska i nowelizacja ustawy o SN. Posłuchaj Porannych Pytań

Nowe jednostki wojskowe to zwiększanie bezpieczeństwa regionu – przekonywali w Porannych Pytaniach posłowie z województwa warmińsko-mazurskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało utworzenie dwóch całkowicie nowych jednostek w Kamionce koło Iławy oraz w Wielbarku.

– To dobra decyzja – ocenił na antenie Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz.

My rozwijamy polskie wojsko. Liczba żołnierzy wynosi dziś ponad 153 tysiące, więc dokładamy wszelkich starań, by Polska była bezpieczna. I cieszę się, że również województwo warmińsko-mazurskie pod tym względem jest docenione.

Tę decyzję pozytywnie ocenia też opozycja. Poseł Platformy Obywatelskiej Anna Wojciechowska mówiła w Porannych Pytaniach, że wschodnia część Polski wymaga szczególnego wzmocnienia.

Oczywiście, że dobra decyzja. Jesteśmy na wschodzie i jesteśmy najbardziej narażeni na jakiekolwiek działania i ta granica, ta część, musi być szczególnie chroniona.

Nowe jednostki w Kamionce i Wielbarku mają być częścią nowo powstającej 1. Dywizji Piechoty, która ma operować przede wszystkim w województwie podlaskim.

Goście Porannych Pytań odnieśli się także do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja ma zakończyć spór z Komisją Europejską o praworządność i odblokować unijne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Sejmowe prace zaczęły się w środę, przeciwko ustawie głosowała Solidarna Polska.

– Liczymy na opozycję – przyznał poseł Robert Gontarz.

Wydaje się, że Solidarna Polska nie będzie popierała tego projektu ustawy i dlatego liczymy na rozsądek opozycji. Miejmy nadzieję, bo tyle razy mówili, że te pieniądze z KPO się przydadzą i to jest prawda, one rzeczywiście się przydadzą.

– Opozycja poparła ustawę w pierwszym czytaniu, czy będzie popierała nadal – to zależy od losu poprawek składanych przez opozycję – wyjaśniła poseł Anna Wojciechowska.

Cała opozycja złożyła spójne poprawki, które umożliwiałyby poprawienie tego fatalnego projektu, żebyśmy w końcu te pieniądze otrzymali, bo te pieniądze są niezbędne.

Krajowy Plan Odbudowy to ponad 100 miliardów złotych w formie dotacji oraz ponad 50 miliardów złotych w formie niskooprocentowanych pożyczek.

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Anna Wojciechowska
Radni o budżecie Elbląga. Posłuchaj Porannych Pytań

Elbląska rada miasta w ostatnich dnia ubiegłego roku przyjęła projekt budżetu na rok 2023. Goście Porannych Pytań, radni – bezpartyjna Krystyna Urbaniak z Komitetu Witolda Wróblewskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV