Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rowerowa lekcja historii w gminie Morąg. Uczestnicy rajdu szlakiem mało znanych zabytków przejechali około 30 km

Fot. M. Wiśniewska

Strzelnica, na której do igrzysk olimpijskich w 1936 roku trenowali Niemcy, neorenesansowy pałac w Dobrocinie czy założenia wsi czynszowej znanej obecnie pod nazwą Wenecja – między innymi takie atrakcje obejrzeli uczestnicy szóstego rekreacyjnego rajdu rowerowego, który odbył się w gminie Morąg.

Na starcie pojawiło się kilkadziesiąt osób gotowych na rowerową lekcję historii, bo – jak mówi przewodnik Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Turystycznej Tomasz Osękowski – nie warto zapominać o spuściźnie historycznej i kulturowej tych ziem:

Zarówno Zakon Krzyżacki, jak i jego następcy, czyli Prusy Królewskie, Książęce i Wschodnie, a do tego zmiana wiary, zdecydowały o tym, jak te tereny wyglądają obecnie. Dobrze jest, jeśli potrafimy wykorzystać zasoby, jakie tutaj istnieją i gdy nie idą one w zapomnienie. Dlatego też organizujemy w Morągu takie rajdy.

Uczestnicy musieli zmierzyć się z niełatwą pagórkowatą trasą, która miejscami wiodła po trudnej nawierzchni – dodaje Osękowski:

Zrobiliśmy 30 kilometrów, było trochę asfaltu, dużo dróg szutrowych i leśnych, a przy wysokich temperaturach, które obecnie panują było to sporym wyzwaniem dla uczestników.

W niedzielę za tydzień rowerowy rajd połączony ze zwiedzaniem okolicy odbędzie się w Łukcie.

Fot. M. Wiśniewska

Fot. M. Wiśniewska

Autor: M. Wiśniewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, zabytki, przewodnik, zwiedzanie
„Żeby pamięć o nich nie zaginęła”. Wojewódzkie uroczystości w 78. rocznicę rzezi wołyńskiej zorganizowano w Zielonce Pasłęckiej

Wielu ocalałych z rzezi wołyńskiej znalazło schronienie w Zielonce Pasłęckiej w powiecie elbląskim. I to właśnie w tej wsi odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i...

Zamknij
RadioOlsztynTV