Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Żeby pamięć o nich nie zaginęła”. Wojewódzkie uroczystości w 78. rocznicę rzezi wołyńskiej zorganizowano w Zielonce Pasłęckiej

Fot. D. Grzymska

Wielu ocalałych z rzezi wołyńskiej znalazło schronienie w Zielonce Pasłęckiej w powiecie elbląskim. I to właśnie w tej wsi odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Obchodom towarzyszyła oprawa wojskowa. Po mszy świętej pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego uroczystość przeniosła się pod pomnik Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu. Przybyli na nią ocalali Wołyniacy, którzy osiedlili się właśnie w Zielonce Pasłęckiej i ich potomkowie:

Już tych najstarszych nie ma, ja jestem najstarszy. Nie było takiej nocy, żeby nie paliło się gdzieś – co noc pożary i rzeź. Jak kogoś udało się zamordować, to mordowali

– mówił jeden z mężczyzn.

– Jesteśmy ich potomkami. Nie chcielibyśmy przeżyć tego, co oni – podkreślał potomek ocalałych.

Opowiadali jak banda UPA wieszała Polaków na sztachetach, w stodołach palili

– relacjonują wspomnienia członkowie rodzin ocalałych. Najważniejsza jest pamięć o tych, którzy zginęli – tysiące ludzi zginęło całkiem niepotrzebnie.

00:00 / 00:00

Trzeba mówić o martyrologii wsi polskiej w czasie II wojny światowej

– podkreślał bp Jacek Jezierski.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski zaznaczył, że ważna jest pamięć o tragedii Polaków z Wołynia, Galicji Wschodniej oraz Żydów. – W Zielonce Pasłęckiej część z nich znalazło swoje schronienie – mówił wicestarosta elbląski Ryszard Zając.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Z kolei 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Dziś przypada 78. rocznica tak zwanej „krwawej niedzieli” na Wołyniu.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, II wojna światowa, pamięć, uroczystości, obchody, Rzeź Wołyńska, upamiętnienie
Spacer i zwiedzanie miasta z przewodnikiem? To możliwe w Ełku

Po raz czwarty Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu oraz Mazurski Uniwersytet Ludowy zapraszają mieszkańców Ełku i turystów na bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Takie spacery po...

Zamknij
RadioOlsztynTV