Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie liczba przeszczepów. Więcej osób odmawia też pobrania organów

Fot. P. Getka

W minionym roku w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie znacznie wzrosła liczba wykonywanych przeszczepów rogówek i nerek. Specjaliści pobrali także więcej niż rok wcześniej organów i tkanek do przeszczepów, ale też spotkali się z większą ilością odmów takich działań.

Olsztyński Specjalistyczny Szpital Wojewódzki jest jedynym  w województwie warmińsko-mazurskim Ośrodkiem Transplantacyjnym. Pacjentom przeszczepiane są tu nerki i rogówki. Regionalny koordynator ds. transplantacji Marta Leszczyńska poinformowała, że w minionym roku z powodzeniem przeszczepiono w tym szpitalu 14 rogówek (wzrost o 100 proc. w porównaniu z 2022 rokiem) i 29 nerek.

W sumie przez cały 2023 rok w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie pobrano do przeszczepów 22 nerki, 11 wątrób, 11 serc, 2 trzustki, odbyły się także dwa pobrania płuc oraz 20 pobrań tkanek oka.

Liczba ta mogłaby być większa, ale niestety spotkaliśmy się też z większą, niż przed rokiem, liczbą odmów na pobranie tkanek i narządów. Rodziny nie znając naszego zdania na temat przekazania narządów po śmierci przyjmują postawę asekuracyjną

– powiedziała Leszczyńska i zapewniła, że każdorazowo zdanie osoby zmarłej jest szanowane przez medyków.

Narządy i tkanki od pacjentów z Olsztyna i regionu zostały przeszczepione osobom w całym kraju. Zdarzyło się jednak w przeszłości, że młoda kobieta z Olsztyna, która wymagała pilnego przeszczepu wątroby otrzymała ten narząd od osoby także z Olsztyna.

Ponieważ zespół z Warszawy nie mógł przyjechać na pobranie narządu, to my wykonaliśmy tę operację. Zdążyliśmy, narząd na czas trafił z Olsztyna do Warszawy, gdzie odbył się przeszczep i otrzymała go pacjentka właśnie z Olsztyna, co jest dowodem na to, że pomoc może otrzymać sąsiad, osoba, z którą się mijamy na ulicy

– przyznała koordynator ds. transplantacji.

Ordynator Oddziału Transplantologii szpitala wojewódzkiego w Olsztynie dr Leszek Adadyński poinformował, że w tej placówce przeszczepianie narządów od zmarłych dawców jest kluczowe, bo w Olsztynie nie realizuje się przeszczepień narządów od dawców żywych.

Przygotowujemy pary biorcy nerek i spokrewnionego dawcy żywego na początkowym etapie procedury, następnie przekazujemy takie pary do ośrodków transplantacyjnych w Polsce zajmujących się przeszczepieniami od dawców żywych

– wyjaśnił doktor Adadyński.

Przeszczepy wykonywane w Olsztynie realizowane są nie tylko na bazie szpitala wojewódzkiego, ale też szpitali powiatowych w całym regionie.

Wykonywanie przeszczepów nerek wiąże się dla szpitala ze sporym wysiłkiem logistycznym, a poddawany procedurze przeszczepu pacjent jest pod opieką specjalistów nie tylko z oddziału transplantologii, ale i oddziału Klinicznego Nefrologicznego, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych tej placówki.

Ten oddział zapewnia opiekę pacjentom przygotowywanym do przeszczepienia nerek, w dalszej perspektywie opiekuje się pacjentami już po przeszczepieniu w Poradni Transplantacyjnej. Chcemy zapewnić holistyczną opiekę pacjentom na każdym procesie choroby i zdrowienia, dlatego też Oddział Kliniczny Chirurgii Naczyniowej konsultuje i wykonuje dostępy naczyniowe pacjentom w okresie około dializacyjnym

– przyznała Marta Leszczyńska.

Niedawno lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Olsztynie w ostatnim czasie zmierzyli się też z rzadko występującym powikłaniem – kamieniami w drogach moczowych po przeszczepieniu nerki.

„W literaturze fachowej, dotąd opisano niecałe 150 przypadków” – poinformował koordynator Oddziału Leczenia Jednego Dnia z Profilem Urologicznym Robert Liss, który wyjaśnił, że symptomy kamieni po przeszczepieniu nerki różnią się od kamieni u pacjentów bez przeszczepu. „Trzeba było ratować funkcje przeszczepionej nerki” – powiedział dr Liss, który z sukcesem przeprowadził zabieg.

Tkanki i narządy do przeszczepu są pobierane od osób, u których stwierdzono śmierć mózgu.

Wówczas do pracy przystępują zespoły chirurgiczne, okulistyczne w połączeniu z pracownikami bloków operacyjnych tj. zespołami instrumentariuszek, anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych. Następnym istotnym ogniwem są lekarze pracujący w stacjach dializ, którzy niejednokrotnie są gotowi uruchamiać w niecodziennych godzinach pracy stanowiska dializacyjne tak, aby móc przygotować swoich pacjentów oczekujących na przeszczepienie o każdej porze dnia i nocy, kiedy tylko pojawi się dla nich szansa na nowe życie

– podkreśliła Marta Leszczyńska.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w przeszczep
Wraz z postępem medycyny rosną wyzwania etyczne. Posłuchaj rozmowy

Postęp medycyny to szansa dla chorych, ale też nowe wyzwania etyczne. Jednym z nich jest zagadnienie tzw. śmierci mózgu. Jako kryterium określania zgonu pacjenta jest dość...

Zamknij
RadioOlsztynTV