Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosną finansowe zaległości polskich firm. Kto ma największe problemy?

Na koniec pierwszego półrocza zaległości polskich firm widniejące w Krajowym Rejestrze Długów sięgały ponad 9 miliardów złotych. Do tego wyniku Najbardziej przyczynili się dłużnicy-rekordziści.

Niechlubne miejsce na podium należy tu do firm z województwa śląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Suma przeterminowanych zobowiązań finansowych każdej z nich przekracza 20 milionów złotych. Warmia i Mazury znajdują się w środku stawki.

Według danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, najmniejsze zaległości w biznesie charakteryzują przedsiębiorstwa z Podlasia, Opolszczyzny i Świętokrzyskiego. Przeważają długi związane z budownictwem i mieszkalnictwem, a także transportem i leasingiem.

Jak firmy próbują sobie radzić z zadłużeniami? Jak powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, często jedyną drogą dla nich jest ogłoszenie restrukturyzacji, albo upadłości.

W pierwszej połowie bieżącego roku na taki krok zdecydowało się łącznie ponad tysiąc przedsiębiorstw, które w momencie ogłoszenia niewypłacalności winne były ponad 84,5 miliona złotych.

00:00 / 00:00

Milionowe zaległości to jednak nie tylko domena dużych przedsiębiorstw i spółek. Rekordowe długi mają też jednoosobowe działalności gospodarcze. Na czele dłużników w tym sektorze jest sprzedawca wyrobów tekstylnych z Kujawsko-Pomorskiego, który ma do zapłacenia 6 milionów 700 tysięcy złotych z tytułu leasingu.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w pieniądze, długi, zadłużenie, przedsiębiorstwo, firmy, zaległości, działalność gospodarcza, leasing
Stacje przeładunkowe ZGOK-u zostaną rozbudowane. Koszt przedsięwzięcia to 16 mln zł

Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi otrzymał pieniądze na stacje przeładunkowe. Fundusze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. - Wkrótce rozpoczną się przebudowy, modernizacje, a także...

Zamknij
RadioOlsztynTV