Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznie na Warmii i Mazurach będzie odstrzelonych 590 bobrów

Populacja bobrów na Warmii i Mazurach oceniana jest na 11 tysięcy osobników

Jest zgoda na duży odstrzał bobrów na Warmii i Mazurach. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zarządzenie, zgodnie z którym można zabić prawie 1800 tych zwierząt w ciągu najbliższych 3 lat, czyli 590 sztuk rocznie.

Dla poszczególnych powiatów wyznaczono limity. Najwięcej, bo po 52 bobry rocznie można odstrzelić w powiatach: ełckim, giżyckim, kętrzyńskim i węgorzewskim. Tymczasem cała populacja bobrów na Warmii i Mazurach oceniana jest na 11 tysięcy osobników.

Podstawowym powodem decyzji o odstrzale tych zwierząt są coraz większe straty powodowane przez bobry i to nie tylko w rolnictwie. Jak zaznacza Bożena Milan z urzędu miasta w Pieniężnie mieszkańcy przychodzą też z problemami podtopienia budynków. Bobrze tamy i powstające przez nie rozlewiska zagrażają też nasypom kolejowym i drogom.

Jak przyznaje Agata Moździerz – regionalny dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie inne, oprócz odstrzału, metody ograniczenia szkód np. budowanie przepustów w tamach czy rozbieranie tych tam nie przyniosły efektów. W ubiegłym roku wartość odszkodowań wypłaconych za straty spowodowane przez bobry przekroczyła 4 miliony złotych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Odstrzały bobrów mogą być prowadzone od 1 października do 28 lutego i będzie je realizował Polski Związek Łowiecki.

 

(apie/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bobry
Wyrządzają milionowe szkody. Jest zgoda na ich odstrzał

Ponad 1,7 tys. bobrów może zostać odstrzelonych w ciągu trzech lat w woj. warmińsko-mazurskim - zarządzenie w tej sprawie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie....

Zamknij
RadioOlsztynTV