Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica objawień i dożynki. Zakończyły się uroczystości w Gietrzwałdzie

W Gietrzwałdzie odbył się tradycyjny odpust połączony ze 145. rocznicą objawień maryjnych i dożynki. To jedyne miejsce w Polsce z objawieniami oficjalnie zatwierdzonymi przez Kościół.

Od 27 czerwca do 16 września 1877 roku Maryja wielokrotnie objawiła się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej.

Objawienia w Gietrzwałdzie

Niedzielna suma odpustowa rozpoczęła się o godzinie 11 na gietrzwałdzkich błoniach przy źródełku. Przewodniczył jej abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Jak podkreślał w homilii, do objawień doszło w szczególnym czasie.

Fot. W-MUW

– 145 lat temu Niebo wybrało sobie to piękne i malownicze miejsce, aby nawiązać kontakt z mieszkańcami tej ziemi, a przez nich z wszystkimi Polakami i Polską, która od dziesiątek lat nie istniała na mapach świata – mówił.

Kilkadziesiąt lat wcześniej została rozebrana przez zaborców: Prusy, Rosję i Austrię. W ten sposób została wymazana z mapy Europy. Polacy zostali skazani na prześladowania, tułaczkę po świecie i płacz po utraconej suwerenności. Pod zaborami w najlepsze toczyła się walka z polskością, katolicyzmem i kulturą narodową (…) Naród cierpiał, ale nie przestawał się modlić do Boga i do Maryi.

00:00 / 00:00

Fot. W-MUW

Obecny w sanktuarium arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, podkreślał, że pielgrzymi przyjeżdżają do Gietrzwałdu, by zgłębiać swoją wiarę

Zgłębiać, na pewno zgłębiać, bo taka jest istota ewangelicznego przesłania. Wszystkie objawienia chcemy odczytywać w kontekście Ewangelii, bo inaczej nie można. To coś, co jest trwałym procesem, bo ma się odnosić do życia, a życie się dzieje.

00:00 / 00:00

Radio Olsztyn przeprowadziło transmisję mszy świętej na antenie, stronie internetowej oraz kanale YouTube. Na antenie msza była poprzedzona godzinnym wprowadzeniem przygotowanym przez Marka Lewińskiego i Grzegorza Kasjaniuka.

Fot. W-MUW

Funkcję starosty na 56. dożynkach archidiecezjalnych, odbywających się przy okazji odpustu w Gietrzwałdzie, pełnił Antoni Nikiel, rolnik z Dywit. Antoni Nikiel prowadzi gospodarstwo na 190 hektarach. Ma produkcję roślinną.

– Tegoroczne plony były zadowalające – ocenił.

Plony miałem nie gorsze niż w ubiegłym roku, a to już jest do przodu. Na razie wszystko gromadzę, bo wszystkie podmioty skupowe „jadą w dół” z cenami. Mam nadzieję, że to się zmieni, bo biorąc pod uwagę nawozy, które nam oferują, to opłacalność jest żadna.

00:00 / 00:00

Fot. W-MUW

Jak dodał, wielu rolników nie spodziewało się w tym roku tak dobrej pogody.

Sierpień miał być mokry, a było inaczej

– stwierdził Antoni Nikiel, podkreślając, że udało się wyprodukować zboże dobrej jakości bez konieczności jego dosuszania.

Fot. W-MUW

Do Gietrzwałdu dotarli pielgrzymi z całego kraju. Jak mówili, Sanktuarium Maryjne to dla nich wyjątkowe miejsce, wyjątkowe były także intencje modlitw.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

W niedzielę z samego rana do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie wyszły liczne piesze pielgrzymki, m.in. z Ostródy, Olsztynka i Jonkowa. Najwięcej grup przyszło z olsztyńskich parafii. Najwcześniej wyszli pielgrzymi z parafii Miłosierdzia Bożego z Nagórek – o godzinie 4.15, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa o 4.45, a z Dajtek – o godzinie 6. Główna olsztyńska pielgrzymka ruszyła natomiast z katedry św. Jakuba o 5 rano.

Najdłuższą trasę pokonali pątnicy z Żuławskiej Pielgrzymki Pieszej do Gietrzwałdu – wyruszyli 7 września z Mikoszewa.

Fot. W-MUW

W uroczystościach uczestniczyli także politycy, m.in. wojewoda Artur Chojecki.

Rolnicy wyrażają wdzięczność Bogu, któremu zawdzięczają swoje plony – w sensie religijnym. Natomiast my, korzystający z dobrodziejstw pracy rolnika, korzystający z tego, że zapewnia nam – Polakom – bezpieczeństwo żywnościowe, możemy im wyrazić wdzięczność za ich trud i pracę.

00:00 / 00:00

Iwona Arent, posłanka PiS mówiła z kolei, że Polska jest bezpieczna pod kątem żywnościowym.

My jesteśmy bezpieczni, bo w tym roku, jak rozmawiałam z rolnikami, to plony były dobre. Na szczęście, Pan Bóg nad nami czuwa, bo to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą i niebezpieczeństwo zachwiania dostaw żywności z Ukrainy rekompensuje nam to, że chociaż u nas w Polsce te zbiory były dobre.

00:00 / 00:00

Obchody 145. rocznicy objawień gietrzwałdzkich rozpoczęły się w sobotę o godzinie 18. Potrwają do późnych godzin nocnych. O północy oprawiona została msza święta, po której – w nocy z soboty na niedzielę – wierni przeszli w procesji ze świecami do źródełka.

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie przygotowuje się już do 150. rocznicy objawień maryjnych. Na błoniach powstaje m.in. zupełnie nowy ołtarz polowy.

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Autor: M. Lewiński/L. Tekielski/P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski/K. Ośko

Więcej w Gietrzwałd, uroczystości, dożynki, video, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, Objawienia gietrzwałdzkie
Podsumowują ciężką pracę i dziękują za plony. Dożynki na Warmii i Mazurach

To święto jest podziękowaniem, za to co udało się wypracować w tym roku. W wielu miejscowościach Warmii i Mazur trwają dożynki. Dobre Miasto W Dobrym Mieście...

Zamknij
RadioOlsztynTV