Rocznica morderstwa powstańców listopadowych w Fiszewie
191 lat temu w żuławskiej wsi Fiszewo pruscy żołnierze zastrzelili 8 i ranili 12 powstańców listopadowych, którzy chronili się w Elblągu i okolicach przed zsyłką na Sybir. W roku 1975 stanął tam obelisk otoczony ośmioma lipami upamiętniający zamordowanych.
Męstwo powstańców wzbudziło sympatię u przyjmujących ich bardzo serdecznie elblążan. To zaniepokoiło władze w Berlinie, przez co coraz skwapliwiej nakłaniano oficerów i żołnierzy do opuszczenia ziem pruskich. Mimo zapewnień o amnestii, Polacy nie kwapili się wracać pod rządy cara.
Do pierwszego tragicznego zajścia doszło w Elblągu, ale najbardziej brutalna akcja odbyła się 27 stycznia przy kościele we wsi Fiszewo. Od kul pruskiej piechoty zginęło 8 bezbronnych Polaków, a 12 zostało rannych. Pomimo prób tuszowania tego wydarzenia przez władze pruskie, o masakrze w Fiszewie zrobiło się głośno w całej Europie. Mogiła powstańców i obelisk to miejsce pamięci narodowej. Co roku w Fiszewie odbywają się uroczystości z udziałem wojska oraz mieszkańców gminy Gronowo Elbląskie, a od 51. lat PTTK organizuje tam ogólnopolski Złaz Śladami Powstańców Listopadowych. W tym roku odbędzie się on 18 lutego.
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski