Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica 13. grudnia w Elblągu

Pomnik Ofiar Grudnia’70. Fot. Krzysztof Borzęcki

Dziś 13 grudnia – rocznica ogłoszenia stanu wojennego w 1981 roku.

Dla większości Polaków to tragiczny czas niepewności, ograniczenia swobód obywatelskich i konieczności poddania się restrykcjom, na które wielu z nas nie wyrażało zgody. Dla działaczy zwycięskiej sprzed roku Solidarności to początek prześladowań, zastraszania, ale też odważnego sprzeciwiania się reżimowi.

W Elblągu nie można rozdzielić grudnia stanu wojennego od Grudnia 1970, kiedy na Wybrzeżu bunt robotników został krwawo stłumiony przez komunistyczne władze.

Ksiądz Infułat Mieczysław Józefczyk

Prześladowania elbląskich ofiar tamtych wydarzeń trwały najdłużej, bo jeszcze kilka miesięcy po zakończeniu strajków.

Dlatego opowieści o stanie wojennym w Elblągu zawsze mieszają się ze wspomnieniami z wydarzeń, które miały miejsce 11 lat wcześniej.

Naszym przewodnikiem jest ks infułat Mieczysław Józefczyk – żołnierz AK, społecznik, historyk i duszpasterz Solidarności. Honorowy Obywatel Elbląga.

Ale w audycji, która potrwa do godziny 13. usłyszymy tez głosy innych uczestników elbląskich grudniów-działaczy podziemnej Solidarności, a także historyków z gdańskiego Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.

Do odkrywania naszej współczesnej historii z perspektywy Elbląga zaprasza Mira Stankiewicz

(mstan/łw)

 

Więcej w Elbląg, Niedziela odkrywców, stan wojenny, 13 grudnia
Elblążanie upamiętnią wybuch stanu wojennego

Wieczorna msza w katedrze Św. Mikołaja, a następnie zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70' - tak jak co roku, bez uroczystości i żadnych obchodów elblążanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV