Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radio Olsztyn na jubileuszu 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie. Zobacz i posłuchaj

Fot. Agnieszka Podbielska

O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, płynącej z Gietrzwałdu, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.

W homilii wygłoszonej na Błoniach Gietrzwałdzkich do pielgrzymów, którzy tłumnie przybyli w niedzielę na główne uroczystości do Sanktuarium Maryjnego, abp Polak przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego sprzed 50 lat. Wówczas kardynał Wyszyński koronował w Gietrzwałdzie obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Kard. Wyszyński mówił wówczas, że Matka Boża „przywołała nas wszystkich do Gietrzwałdu”. Nie pytaliśmy o drogi – wszyscy je znają. Jakaż to siła jednoczącą a przy tym pełna pokoju. Niesie radość, wnosi spokój w duszę (…). Aż cieszyć się trzeba, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Jak trzeba z tej siły korzystać – mówił wtedy kard. Wyszyński.

Homilię wygłosił Prymas Polski – Abp Wojciech Polak. Fot. Agnieszka Podbielska

Abp Polak przywołując te słowa, podkreślił, że „nam przecież tej siły i takiej właśnie siły tak bardzo dziś potrzeba”. Potrzeba nam tej siły w naszym życiu rodzinnym, osobistym, społecznym, siły prawdziwie nas jednoczącej, a przy tym pełnej pokoju. W tylu miejscach i w tylu sytuacjach mówimy, że jesteśmy tak bardzo podzieleni i skłóceni. Tyle razy ostrzegamy siebie nawzajem, że jest to bardzo niebezpieczne i niszczące, niepotrzebne i ośmieszające nas w oczach innych – mówił prymas Polski.

Tyle razy powtarzamy, że trzeba coś zmienić, że musimy postępować inaczej, że dość już tego, byśmy się tak sami z premedytacją i determinacją niszczyli. Uwierzmy zatem jeszcze raz, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Ona jest tutaj w Gietrzwałdzie – zaznaczył abp Wojciech Polak.

00:00 / 00:00

Wspomniał, że niedzielne uroczystości i modlitwa są „dziękczynieniem za szczególną obecność Maryi w tym zakątku Świętej Warmii”. Jak mówił – Matka Boża jest obecna tu od 600 lat, bo w Gietrzwałdzie już w drugiej połowie XIV wieku oddawano jej cześć, a późniejsze kroniki gietrzwałdzkiego kościoła i sanktuarium szeroko opisywały wydarzenie w 1877 roku, od 27 czerwca do 16 września, gdy Matka Boża ukazała się dwóm dziewczynkom Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej i przemówiła do nich w miejscowej gwarze, bliskiej językowi polskiemu. Mówiła – jak zapisano w kronikach – w języku takim, jakim mówią w Polsce – podkreślił prymas.

Przypomniał, że był to wówczas czas wielkiej próby dla Ojczyzny. Polska była pod zaborami, w zaborze rosyjskim rozpoczęły się wywózki wielu działaczy społecznych i niepodległościowych na Sybir, a w zaborze pruskim zaczynał się czas okrutnej bismarckowskiej germanizacji ludności polskiej, czyli kulturkampf – mówił abp Polak.

List do pielgrzymów, gospodarzy i uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

„Tutejsze sanktuarium należy do najważniejszych miejsc na mapie duchowej Polski. Wydarzenia z 1877 r. przyniosły trudne do przecenienia wsparcie naszym przodkom poddanym w tamtym okresie niezwykle intensywnej rusyfikacji i germanizacji. Wówczas, gdy te ziemie znajdowały się od przeszło 100 lat pod zaborem pruskim, z Gietrzwałdu do całej naszej wspólnoty popłynęło wezwanie, by Polacy trwali w wierności swoim chrześcijańskim korzeniom i narodowej tożsamości”- napisał prezydent.

List do uczestników uroczystości skierowała także premier Beata Szydło. Odczytał je sekretarz stanu, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot.

„W dziejach Warmii wiele jest wydarzeń o istotnym znaczeniu dla ludzkości, w pamięci pokoleń zapisało się szczególne objawienie Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które tchnęło nadzieję w Polaków uciemiężonych przez zaborców. Wydarzenia letnich miesięcy 1877 roku uznano za manifestację polityczną i polską demonstrację narodową, jednak tutejsza ziemia gościła coraz większą liczbę pątników nie tylko z Warmii, ale z ziem wszelkich zaborów. Przybywali tu, by błagać o łaski dla siebie i zniewolonej ojczyzny” – napisała premier Szydło.

W uroczystościach religijnych w Gietrzwałdzie połączonych z diecezjalnymi dożynkami wzięły udział tłumy pielgrzymów przybyłych z Archidiecezji Warmińskiej i całej Polski.

Przez cały dzień wydarzenia z Gietrzwałdu relacjonowali dziennikarze Radia Olsztyn – Grzegorz Kasjaniuk i Marek Lewiński. Fot. Agnieszka Podbielska

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

FOTORELACJA

Jubileusz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie – Msza święta na gietrzwałdzkich błoniach. Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Marek Lewiński przeprowadza wywiad z prymasem Polski, apb. Wojciechem Polakiem. Fot. Agnieszka Podbielska

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski w rozmowie z Radiem Olsztyn zwrócił uwagę, że Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie cały czas się rozwija.

00:00 / 00:00

Metropolita warmiński Józef Górzyński w studiu Radia Olsztyn w Gietrzwałdzie. Fot. Agnieszka Podbielska

Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, podkreślał natomiast, że głównym założeniem uroczystości, które trwają od kwietnia, było przypominanie o maryjnym orędziu.

00:00 / 00:00

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Jubileusz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie – miejsce, w którym był klon, na którym ukazała się Matka Boża. Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Jubileusz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie – źródełko. Fot. Agnieszka Podbielska

Do Gietrzwałdu zmierzają piesze pielgrzymki na uroczystości odpustu połączonego ze świętowaniem 140. rocznicy objawień. Na krajowej 16 są liczne grupy pieszych pielgrzymów.

Z grupą idącą z Ostródy rozmawiała Dorota Grzymska – posłuchaj

00:00 / 00:00

Mieli do pokonania prawie 500 kilometrów. Pierwsza grupa pielgrzymów, która ustawiła się na gietrzwałdzkich błoniach przyjechała do sanktuarium aż z Sulęcina w województwie lubuskim.

Z pielgrzymami rozmawiał Marek Lewiński – posłuchaj

00:00 / 00:00

Pierwsi pielgrzymi przy źródełku w Gietrzwałdzie. Fot. Agnieszka Podbielska

Przygotowywanie ołtarza. Fot. Agnieszka Podbielska

Gietrzwałdzkie Błonia o poranku. Fot. Agnieszka Podbielska

Wieńce dożynkowe. Fot. Agnieszka Podbielska

Fot. Agnieszka Podbielska

Spotkanie w sanktuarium to także czas dożynek. Na tę okoliczność przygotowano około 30 wieńców z terenu całej archidiecezji warmińskiej. Jeden z nich przywiozła pani Danuta Dobies z parafii w Rozdrożu niedaleko Kozłowa.

00:00 / 00:00

Fot. Agnieszka Podbielska

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

PROGRAM NIEDZIELNYCH UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH

 • 6.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
 • 6.30 – Różaniec, część radosna
 • 7.00 – Msza święta w bazylice
 • 9.00 – Msza święta w bazylice
 • 9.30 – Różaniec przy źródełku. Część chwalebna
 • 10.45 – Procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na Błonia Gietrzwałdzkie
 • 11.00 – Msza święta na Błoniach Gietrzwałdzkich pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski
 • 14.00 – Msza święta w bazylice
 • 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia. Różaniec w Alejce Różańcowej, część bolesna
 • 16.00 – Msza święta w bazylice
 • 17.30 – Różaniec, część chwalebna
 • 18.00 – Msza święta w bazylice
 • 21.00 – Apel Maryjny

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ORGANIZACJA RUCHU

Policjanci przygotowali na ten dzień specjalną organizację ruchu.
W niedzielę zostaną zamknięte wszystkie wjazdy do Gietrzwałdu. Nieprzejezdna będzie droga od cmentarza w Gietrzwałdzie do skrzyżowania z drogą Rentyny – Woryty (ulice: Stadionowa i Aleja Gietrzwałdzka).

W Gietrzwałdzie przygotowano 10 parkingów, które pomieszczą około 7 tysięcy samochodów osobowych i 800 autobusów.

Dojazd do parkingów:

 • Dla podróżujących od strony Olsztyna drogą krajową numer 16, należy minąć Gietrzwałd i zjechać w prawo z drogi krajowej nr 16 na drogę gruntową do Woryt, dalej według oznaczeń. Ruch jednokierunkowy.
 • Dla podróżujących od strony Ostródy środkowym zjazdem zjechać z DK nr 16 i dalej drogą powiatową Gietrzwałd – Tomaszkowo, w okolice Łajs. Parking przeznaczony jest również dla podróżujących z kierunku Unieszewa.

Mapka ruchu w Gietrzwałdzie

Policjanci proszą o korzystanie z komunikacji zbiorowej. Polne parkingi mogą być mokre i grząskie.

Radio Olsztyn jest w Gietrzwałdzie od rana. Nasi reporterzy informują m.in. jak bezpiecznie dojechać i gdzie zaparkować.

Komunikacja w dniach 9-10 września 2017 r.

Linia G-1
Trasa przejazdu:

DWORZEC GŁÓWNY (przystanek na ul. Dworcowej, naprzeciwko restauracji McDonald’s) – Dworcowa – Piłsudskiego – Kościuszki – Niepodległości – Śliwy – Warszawska – Armii Krajowej – Sielska – GIETRZWAŁD (ul. Szkolna)

Na trasie przejazdu obowiązują wszystkie napotkane przystanki

 • SOBOTA (09.09.2017 r.)

Godziny odjazdu w kierunku Gietrzwałdu:

16.35, 16.50

Godziny odjazdu w kierunku Olsztyna (UWAGA: godziny podane orientacyjnie):

20.05, 20.15

 • NIEDZIELA (10.09.2017 r.)

Godziny odjazdu w kierunku Gietrzwałdu:

7.30, 7.45, 8.00, 8.15, 8.25, 8.35, 8.45, 8.55, 9.05, 9.15, 9.25, 9.35, 9.45, 9.55, 10.05

Godziny odjazdu w kierunku Olsztyna (UWAGA: godziny podane orientacyjnie):

11.30, 10.50, 12.10, 12.30, 12.40, 12.50, 13.00, 13.10, 13.20, 13.30, 13.40, 13.50, 14.00, 14.10, 14.20, 14.30, 14.40, 14.50, 15.00, 15.10, 15.20, 15.35

Linia G-2

Trasa przejazdu:

PIECZEWO – Wilczyńskiego – Sikorskiego – Obrońców Tobruku – Armii Krajowej – Sielska – GIETRZWAŁD (ul. Szkolna)

Na trasie przejazdu obowiązują wszystkie napotkane przystanki

 • SOBOTA (09.09.2017r.)

Godziny odjazdu w kierunku Gietrzwałdu:

16.40, 16.50

Godziny odjazdu w kierunku Olsztyna (UWAGA: godziny podane orientacyjnie):

20.05, 20.15

 • NIEDZIELA (10.09.2017r.)

Godziny odjazdu w kierunku Gietrzwałdu:

7.40, 8.00, 8.20, 8.40, 8.55, 9.05, 9.15, 9.25, 9.35, 9.45, 9.55, 10.10

Godziny odjazdu w kierunku Olsztyna (UWAGA: godziny podane orientacyjnie)

11.30, 11.50, 12.10, 12.30, 12.40, 12.50, 13.00, 13.10, 13.20, 13.30, 13.40, 13.50, 14.00, 14.10, 14.20, 14.30, 14.40, 14.50, 15.00, 15.10, 15.20, 15.35

Wszystkie kursy realizowane przez pojazdy przegubowe, których pojemność wynosi 141-167 pasażerów.

Fot. Łukasz Węglewski

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Autor: MLewiński/ASocha
Redakcja: ASocha/BSC/Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, religia, wiara, video, 140. rocznica objawień
Pomóż znaleźć sprawcę rozboju w Elblągu

Bił butelką po głowie, a potem zabrał telefon i portfel - teraz poszukuje go elbląska policja. Do napaści doszło 20 lipca około 4 rano przy ul....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV