Pytania o samorząd – odc. 31
Samorządy działają na podstawie budżetu, który jest ustalany co roku uchwałą rady gminy. Zawarte są tam wszystkie przychody, rozchody, wpływy i wydatki.
Gminy mają dochody własne m. in. z podatków od nieruchomości, a także rolnego, leśnego, dochodowego od osób fizycznych czy też z podatku od spadków i darowizn. Kasy samorządów są też zasilane subwencjami ogólnymi oraz dotacjami celowymi z budżetu państwa. Są to pieniądze przeznaczane na konkretny cel – np. na wybudowanie hali sportowej czy drogi, ale mogą też być wydawane na konkretne projekty związane z kulturą, oświatą, służbą zdrowia czy nauką.
Samorządy pozyskują też środki z Unii Europejskiej. W jaki sposób te wszystkie pieniądze będą wydane i rozdysponowane zależy od projektu budżetu samorządu. Jak projektuje się taki budżet? O tym mówi Iwona Bendorf-Bundorf – prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie.
Wiele samorządów ma potrzeby inwestycyjne, które przekraczają możliwości ich budżetów, dlatego sięgają po zewnętrzne źródła finansowania takie jak np. kredyty bankowe czy pożyczki. Iwonę Bendorf-Bundorf pytamy też o kondycję finansową samorządów i stopień ich zadłużenia.
Posłuchaj audycji Pytania o samorząd
Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio