Pytania o samorząd – odc. 21
Samorząd stanowi akty prawa miejscowego. W praktyce wygląda to w ten sposób, że radni gmin czy powiatów, a także radni sejmików województwa podejmują uchwały w ważnych dla mieszkańców danej społeczności sprawach.
Uchwały te jednak muszą mieścić się w granicach obowiązującego prawa, np. określonych ustawą przez parlament. By tak było czuwa nad tym wojewoda, jako organ nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego – wyjaśnia Paweł Żukowski – dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
W ubiegłym roku wojewoda warmińsko – mazurski interweniował w przypadku kilkunastu tysięcy uchwał podjętych przez lokalne samorządy. Jak to się dzieje? W jakich sprawach wojewoda interweniował? (budżet obywatelski ). Co oznacza pojęcie „zarządzanie zastępcze”? Czego może dotyczyć? (wygaśnięcie mandatu radnego). Tak było również w przypadku ustawy dekomunizacyjnej, która nakazywała samorządom zmianę nazw ulic propagującą komunizm lub inny ustrój totalitarny. Ale od decyzji wojewody samorząd może się odwołać do sądu administracyjnego.
Posłuchaj audycji Pytania o samorząd
Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio